fallback

Парламентът освободи Никола Минчев от длъжността председател

Йордан Цонев от ДПС определи днешния ден като "позор и дъно"

14:21 | 16.06.22 г. 9

Депутатите гласуваха в подкрепа на освобождаването на Никола Минчев от длъжността председател на Народното събрание. "За" гласуваха 125 депутати, 113 - "против" и един - "въздържал се". Предложението бе прегласувано, но въпреки това резултатът бе същият. 

В началото на дебата Тошко Йорданов от "Има такъв народ" заяви, че Никола Минчев системно е нарушавал правилника на парламента. Андрей Гюров от "Продължаваме промяната" пък защити Минчев, като каза, че мафията иска да си присвои държавата. Йордан Цонев от ДПС определи днешния ден като "позор и дъно". 

Както обещаха, социалистите подкрепиха председателя на парламента.

"За мен беше чест, е и ще продължи да бъде, на първо място, че влязох в Народното събрание и още по-голямата чест - да ме направите пръв сред равни", каза Минчев в края на дебатите в пленарна зала по повод исканото му предсрочно освобождаване.

По думите му „в такъв момент дори е по-добре да не бъде председател". „Оказа се, че всички, които искаха да изчегъртват, сега искат да изчегъртат мен", заключи Никола Минчев.

Гласуването на оставката на председателя на парламента се случи след няколкочасови дебати. Заседанието се председателства от Кристиан Вигенин, а при влизането на Минчев в залата той бе посрещнат с аплодисменти. 

По време на дебатите в залата бяха и вицепремиерът Асен Василев, както и премиерът Кирил Петков, който отложи посещението си в Азербайджан, за да подкрепи Никола Минчев.

"Взимам думата, за да благодаря на Никола Минчев за наистина добре свършената работа. Той успя да води този парламент по възможно най-диалогичния, професионален начин, по който можеше. Той наистина стана жертва не на неговата дейност, не на неговите действия, а на една коалиция, която сега се сформира между ГЕРБ, "Възраждане", ДПС и останалите хора в "Има такъв народ", които решиха, че независимо от неговите професионални качества, те ще гласуват против", каза Петков от парламентарната трибуна веднага след като бе гласувана оставката на председателя на парламента.

Подразнен от изказване на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, че на дневен ред трябвало да бъде не оставката на Никола Минчев, а тази на правителството, Асен Василев заяви, че не иска да живее в държава, в която дебатът за председател на Народното събрание не е за човека, който ще заеме този пост.

„Дебатът за председателя на НС е и трябва да бъде за това кой е най-достоен да го води, не за нищо друго. До момента, до който постовете са функция на хора, които не присъстват в това Народно събрание, България няма да бъде свободна точно от тази мафия и задкулисие, за които говорихте", каза Василев.

До скандала с оставката на Минчев се стигна, след като в сряда между него и опозицията избухна спор в пленарната зала по време на изслушването на външния министър в оставка Теодора Генчовска, инициирано от ИТН, заради проблемите в държавната политика спрямо Северна Македония. 

Според опозицията изслушването трябваше да се проведе при закрити врата, тъй като се очакваше на него да бъде обявена класифицирана информация. Управляващите обаче отказаха, което отприщи вълна на недоволство от страна на ИТН. От партията на Слави Трифонов обявиха, че така управляващите прикриват "националното предателство" на премиера Кирил Петков, защото класифицираната информация така и не бе съобщена.

Искането за оставка на Никола Минчев бе подкрепено от „Възраждане“, ДПС, ГЕРБ и ИТН, като под предложението се подписаха 120 народни представители от посочените партии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:05 | 14.09.22 г.
fallback