Днешното пленарно заседание на Народното събрание започна с обсъждането на първо четене на предложените от правителството промени в закона за държавния бюджет за 2010 г. Очаква се в края на заседанието промените да бъдат гласувани като цяло.
В изказването си от парламентарната трибуна финансовият министър Симеон Дянков посочи основните параметри, които се предлага да бъдат променени. По думите му промяната се е наложила, тъй като се е забавило изпълнението на основните цели на финансовата политика.
В актуализирания бюджет се залага дефицит на касова основа от 4,8 на сто и дефицит на начислена основа по европейските стандарти от 3,8 на сто.
В изказването си Дянков констатира, че продължава спада на вътрешното търсене. Изменението на прогнозирания ръст на БВП от -2 на сто в първоначалния бюджет до +1% в сегашния се дължи основно на увеличението на нетния износ.
По думите на Дянков се очертава 2 млрд. лв. неизпълнение на приходната част на бюджета. Той припомни, че увеличението на салдото на държавния бюджет с 2,165 млрд. лв. се дължби основно на допълнителните разходи по изплащането на задълженията по стари договори (около 600 млн. лв.), за допълнителни средства за инфраструктура (180 млн. лв.), за социални плащания (150 млн. лв.), за Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (45 млн. лв.).
Намалението на минималния размер на фискалния резерв от 6,3 млрд. лв. на 4,5 млрд. лв. няма да окаже съществено влияние върху стабилността на валутния борд, заяви Дянков. По думите му така фискалният резерв ще се върне на нивата от 2007 г.


Във Варна актьорът Филип Буков показа колко лесно, безопасно и човешко е да дариш кръв
Найденов: Станахме свидетели на кадрови назначения и решения, които не се базират на закона
Виц на деня - 05 юли
Бойко Борисов честити професионалния празник на МВР
Скъпа реколта при добри добиви: Зърнопроизводителите жънат повече, но печелят по-малко
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Страховете от пренасищане на петролния пазар се възраждат
Вашингтонският монумент разказва 250г история
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Череши останаха по дърветата в Кюстендилско заради ниски изкупни цени
Родители и тийнейджъри: 5 начина да оцелеете през лятната ваканция
Костадинов: Народът невинаги е прав
Биков за Демерджиев: Един министър на МВР трябва да говори с факти
Жена оцеля по чудо, след като дърво се стовари върху автомобила ѝ