Вероятността България да спре плащанията си по държавния дълг е намаляла до 6,8% в края на 2012 година от 12,4% края на третото тримесечие на миналата година, съобщава Министерството на финансите.
По този показател се нареждаме на 30 място в доклада на независимата агенция за оценка на кредитния риск на държавите – CMA, като изпреварваме страни като Франция, Русия, Турция, Бразилия, в които рискът от спиране на плащания по държавния дълг е по-висок.
Данните от доклада на CMA показват, че цената на 5-годишните застраховки срещу защита от неплатежоспособност (CDS - Credit Default Swaps) на България e спаднала от 184 базисни пункта на 28 септември 2012 г. до 98 базисни пункта в края на 2012 година. По последна информация от днес цената спада до 89 базисни пункта, уточнява МФ.
Сред изследваните страни, това е най-голямото намаление в процентно отношение на CDS за периода - 46,9 процента. На второ и трето място са съответно Швеция с намаление от 40,9% и Словения с 40,2 на сто, посочват от финансовото ведомство.
| Държава | 5yr Mid 28.09.2012 (б. п.) | 5yr Mid 31.12.2012 (б. п.) | Промяна в % |
|---|---|---|---|
| България | 184 | 98 | -46.9% |
| Швеция | 31 | 19 | -40.9% |
| Словения | 387 | 232 | -40.2% |
| Литва | 171 | 107 | -37.0% |
| Дания | 53 | 33 | -36.9% |
Таблица: МФ
Графика: МФ
Тенденцията от доклада на незавсимата агенция СМА се допълва и от публикуваната днес статистиката на Deutsche Bank, която показва, че за една година - от 20 януари 2012 г. до 17 януари 2013 г. - оценката на вероятността от банкрут на България е намаляла от 378 базисни пункта на 96 базисни пункта, допълват от министерството.


България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
AI инфраструктурата създава нови печеливши сред индустриалните компании
Иран и САЩ изостриха тона относно преговорите за Ормузкия проток
Фракциите в Иран се карат за целите на войната в отсъствието на Хаменей
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Над 3100 работни места за младежи са разкрити по "Младежка заетост+“
Джули Андрюс няма да се завърне в "Дневниците на принцесата 3"
Картината, която предвещава проблеми за Тръмп
Арестуваха мъж в Турция, свалил плакат с образа на Ердоган
преди 13 години CPD не се търгува, няква агнеция го смята някак си. Не че не са свързани, но CDS e думата на пазара отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Бъркате, казаха от МФ.Уточниха, че бъркате CDS със CPDCPD е 6,8% и а CDS е 98 б.п. Ето пълният докладhttp://***.minfin.bg/bg/pubs/1/7579 (линк Данните от доклада на CMA показват )Справката за CDP е на страница 19 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Да цифрире в риска са объркани, но той ще се научи :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години България е страна с изключително нисък процент на държавен дълг и според мен, на фона на глада и мизерията в страната, би трябвало да вземат нови външни заеми, с които да се стимулира икономиката. А приказките, че ако теглим заеми ще се превърнем в Гърция или в другите страни от Южна Европа, са крайно несериозни. Политиката, която сега се провежда, политика на строги ограничения, не води до нищо добро, напротив, води до масово обедняване и допълнително задълбочаване на демографския срив в страната, защото народът изнемогва и е принуден да търси спасението някъде навън. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години "Вероятността България да спре плащанията си по държавния дълг е намаляла до 6,8%"Мисля че грешно интерпретирате цената на ЦДС.7% е много голяма вероятност, тя не оправдава лихва от 3-4%.Цена на ЦДС от 100 пункта е за 10 000 номинал, т.е показва риск от 1%. В нашия случай риска е под 1%! отговор Сигнализирай за неуместен коментар