fallback

Касидова: Кредитната експанзия на КТБ трябваше да е предупреждение за надзора

Членството на България в Европейския банков съюз е най-добрият подарък, който можем да си направим, коментира финансовият експерт

12:19 | 29.07.14 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Силната кредитна експанзия на КТБ на фона на скромния и като цяло почти нулев ръст в цялата банкова система трябваше да бъде „червената лампичка” за регулаторните органи. Това е основното заключение на София Касидова, финансов експерт и бивш вицепрезидент „Финанси” на Черноморската банка за търговия и развитие, изказано в ефира на телевизия Bulgaria on Air 

През последните две години банката е имала рязко повишение на кредитите и активите си – почти двукратно по-голямо от предходния период. Тази експанзия е трябвало да предупреди регулаторите, а неглижирането на ситуацията подсказва слаб надзор върху банката, обясни още Касидова.

КТБ е имала много висока капиталова адекватност – почти 30% от общите активи, което е било най-високото ниво в банковата ни сфера, пояснява експертът, като се позовава на информация от докладите на агенцията за кредитен рейтинг Moody`s.

Тя подкрепи и искането на синдикати и работодатели за съставянето на надзорен комитет от експерти, които да направят кредитен анализ, финансов дю дилиджънс на КТБ, в допълнение към доклада на одиторите на трите независими консултантски компании.

"Какво е състоянието на банката сега само можем гадаем", коментира още Касидова. Тя допълни, че едва след анализите и докладите „ще стане ясно дали става дума за някаква неплатежоспособност, която може да се компенсира с допълнително внасяне на капитал от сегашните акционери, или става въпрос за една много голяма недостатъчност на капитал, заради която е нужно банката да се одържави, или да се пристъпи към нейната несъстоятелност и фалит”.

Според Касидова, ако се развие вторият сценарий и банката бъде одържавена, то тя трябва да се преструктурира, бързо да се оздрави и парите да се върнат в бюджета.

Същевременно Касидова посочи добри примери от практиката с оздравяването на банки в САЩ, при които отпускането на държавна подкрепа е проработило и няколко години по-късно те отново работят на печалба. От друга страна обаче, опитът на Кипър и Гърция е лош – след повече от година Bank of Cyprus все още е затворена и там се намесват корупционни скандали и фактори, „които очевидно не са добър пример”, обясни още Касидова.

За финансовия експерт е нужно най-вече бързо решаване на проблема с КТБ, защото тя не е изолирана част от банковата система. През последните години кредитният риск в банковата ни система се е повишил, като цяло ръстът в сектора е нисък, а има и висок процент на необслужвани кредити – 17%, докато през 2008 година лошите кредити са били едва 2,5%, обясни тя.

Решение на проблема е и влизането на България в Европейския банков съюз, смята още Касидова. „Членството на България в Европейския банков съюз е най-добрият подарък, който можем да си направим”, обясни тя и допълни, че той ще помогне на банковите надзорни органи да работят по-добре.

Всичко по казуса КТБ можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:28 | 12.09.22 г.
fallback