fallback

Искров: Предложението за КТБ противоречи на закона

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък смята, че банковият надзор не си е свършил работата в казуса с КТБ

12:33 | 31.10.14 г. 14

Голяма част от предложенията на Gemcorp, EPIC и Оманския фонд за КТБ са в противоречие с българското и европейското законодателство, призна управителят на БНБ Иван Искров пред депутатите в парламента, след като стана ясно, че консорциум от трите фонда са изпратили оферта за КТБ.

В нея се предлага да бъдат отпуснати 2,3 млрд. лева за рекапитализация на КТБ, но акционерите искат и равно участие от страна на държавата в оздравяването. Освен това държавата иска вноската да е кеш, а те предлагат активи, обясни още гуверньорът.

Gemcorp и EPIC не са проучени от БНБ за надеждност и пригодност, а в предложението на консорциума е посочено, че те искат всички разходи по реорганизацията на банката да бъдат поети от банката, т. е. 50 на сто от акционерите, другата половина от държавата.

Относно това, че ще има държавна помощ, което е недопустимо по европейското законодателство, правителството трябва да намери решение, очакват още потенциалните инвеститори.

„Тези предложения не се основават на пазарни принципи, изисква се държавна помощ в размер, значително повече от това, което държавата би дала за заем на фонда за влоговете“, обясни Искров.

Думите му предизвикаха реакция от страна на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който събра депутатите си на спешно заседание, за да решат дали да отпадне точка три от решенията на парламентарната бюджетна комисия, в която е записано, че до 6 ноември парламентът трябва да гласува промени в Закона за кредитните институции, които да задължат БНБ да предложи действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина, като отчита макроикономическия ефект и ефекта върху държавния бюджет.

Преди това обаче той обвини банковия надзор във виновно бездействие и упрекна Искров, че дори иска да вмени на парламента задължения, които не са на депутатите, защото по закон БНБ трябва да предложи план за оздравяване на която и да е банка.

„От това нагло писъмце от инвеститора, който ни предлага да създадем едно дружество, в което ние да сме с кеша и после да го търсим това дружество я в Белград, я къде ли, ние всички ще станем виновни“, отсече Борисов. Според него точка три от решението на комисията е приета с най-добри намерения да се гарантират парите на вложителите.

„Но всъщност ние, гарантирайки депозитите, осигуряваме суперкомфортен живот на банкерите да си карат колите и сега ние, приемайки точка 3, ще подсигурим едни успели хора“, настоя лидерът на ГЕРБ. Той смята, че вината за всичко е на БНБ, защото нямаше да има проблем с КТБ, ако банковият надзор си беше на мястото.

„Това стана, защото Чобанов е добър, ако беше Дянков, това нямаше да стане, нямаше да им даде“, отсече Борисов.

Още политически новини можете да прочетете в Dnes.bg

Казусът КТБ можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:35 | 11.09.22 г.
fallback