fallback

Прокуратурата поиска от одиторската колегия по-тежка санкция за KPMG

Косвените щети от затварянето на КТБ са 10-13 млрд. лв., посочи председателят на КПНРО Ваня Донева

18:49 | 12.02.15 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Софийска градска прокуратура (СГП) протестира срещу решението на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори (КПНРО) да наложи само парична санкция на одиторската компания KPMG, която заверяваше финансовите отчети на останалата без лиценз Корпоративна търговска банка (КТБ). Прокуратурата иска най-високата санкция, а именно – отнемане на лиценза на дружеството.

Това каза председателят на КПНРО Ваня Донева по време на изслушването пред Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика относно извършения одит на КТБ.

По думите на Донева сред мотивите на СГП е фактът, че паричната глоба за KPMG и одиторите, които са работили по финансовите отчети на КТБ, е несъотносима към нанесените щети.

Припомняме, че в началото на 2015 г. КПНРО глоби международната одиторска компания и двама от нейните служители с общо 200 хил. лв. Гласуването за отнемането на лиценза на дружеството, както и за правата на одиторите, бе тайно, като трима от членовете на колегията са били „за", а двама – „против“.

За да бъде прието предложението, се изискват 4 гласа „за“ и един „против“. След вота Ваня Донева разкри, че е била сред гласувалите „за“ отнемане на лиценза на KPMG. По време на заседанието на парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси Донева се обяви за промени в Закона за независимия финансов одит (ЗНФО), чрез които КПНРО да получи повече правомощия.

По нейни думи трябва да се променят както начина на гласуване, така и мнозинството, с което се вземат решения. Донева смята, че гласуването за отнемане на права трябва да бъде явно, а решенията да се приемат с мнозинство от 2/3 от състава на колегията, а не с 3/4, както е в момента.

Председателят на КПНРО заяви, че случаят с KPMG не е приключен, имайки предвид протеста на СГП. Самата тя говори и за мотивите, поради които е гласувала „за“ отнемане на лиценза на дружеството. Сред основанията за това нейно решение е заключението в доклада на одиторите, извършен след искане на Българска народна банка по време на специалния надзор над КТБ, за компрометираната независимост на единия от одиторите на банката.

„Косвените щети от затварянето на КТБ са 10-13 млрд. лв., което е 10% от БВП на страната“, заяви Донева, като допълни, че не е имало дилема за това дали да гласува за отнемането на лиценза на KPMG.

В зависимост от размера на нарушението се предприема действие по отнемане на лиценз на даден одитор или компания, коментираха членовете на КПНРО. Но изходът от гласуването е определил само по-леката санкция за KPMG, а именно – парична глоба.

По време на заседанието на Комисията по бюджет и финанси по-рано днес Комисията за финансов надзор (КФН) бе изслушана относно осъществявания надзор над КТБ заради твърденията, че регулаторният орган също носи отговорност за фалита на четвъртата по големина банка.

Владимир Савов, който изпълнява длъжността заместник-председател „Инвестиционен надзор“, заяви, че КФН е контролирала КТБ като инвестиционен посредник, но бе категоричен, че правомощията на регулатора в това отношение са доста ограничени.

По негови думи БНБ е тази, която надзирава банките, които са и инвестиционни посредници, по отношение на тяхната капиталова адекватност, докато КФН следи банките посредници само по отношение на предоставяните инвестиционни услуги по силата на Закона за пазара на финансови инструменти, относно управлението на риска и отношението с клиентите.

Савов подчерта, че КФН може да извърши само една принудителна административна мярка спрямо банките посредници, докато за всички инвестиционни посредници регулаторът може да налага цели девет.

Той коментира още, че КФН има правомощия само спрямо управляващото дружество от банковата група - „КТБ Асет Мениджмънт“, което е получило лиценз през 2008 г. Председателят на КФН Стоян Мавродиев разкри, че до момента няма жалби или каквито и да е претенции спрямо дружеството, изхождайки от информацията, предоставена от Фонда за компенсиране на инвеститорите. Фондът осигурява изплащане на компенсация на клиенти на инвестиционни посредници, когато последните не са в състояние да изпълнят задълженията си към клиентите поради причини, пряко свързани с тяхното финансово състояние.

Савов припомни и за принудителните действията на КФН, с които задължи Българска фондова борса да спре търговията с книжа на КТБ – първо за няколко дни, а след това – за срока на надзора, поставен от БНБ. Търговията с акциите на КТБ бе възобновена на 26 ноември 2014 г., след като лицензът на банката бе отнет и след като от одиторския доклад е станало ясно какви са загубите на банката от нейната кредитна дейност.

Относно твърденията, че дейността на КФН като регулаторен орган е компрометирана, по време на бюджетната комисия председателят Стоян Мавродиев коментира, че след като има оценка от независими органи на европейско ниво, то това е показателно за дейността на КФН.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:58 | 14.09.22 г.
fallback