fallback

Парламентът прие договора за новия дълг

От 223 гласували 161 депутати бяха "за", 50 - против, а 12 се въздържаха

14:24 | 25.02.15 г. 48

Горанов: Аз вярвам в реформаторския дух на това управление. Снимка: БТА

Народното събрание прие на първо четене ратификацията на договора на правителството за дилърство със Citigroup Global Markets Ltd., HSBC Plc., Societe Generale и Unicredit Bank AG за България за издаване на облигации на стойност 8 млрд. евро. От 223 гласували 161 депутати бяха "за", 50 - "против", а 12 се въздържаха. 

Ратификацията подкрепиха 82 от ГЕРБ, 32 от ДПС, 22 от РБ, макар 1 да беше „против“, 12 от БДЦ и 10 от АБВ.

36 от БСП бяха против, 1 от ПФ, както и 11 от "Атака". 12 народни представители от ПФ се въздържаха.

Веднага след гласуването социалистите скандираха „Оставка!“.

Ратификацията на договора висеше на косъм, защото ДПС, БСП, „Атака“ и АБВ първоначално бяха заявили категорично, че няма да го подкрепят, а позицията на Патриотичния фронт не беше ясна до днес, когато съпредседателят на коалицията обяви, че са против дълга.

По-рано в парламента се стигна до изненадващ обрат при дебатите, след като АБВ, ДПС и ББЦ обявиха, че са готови да подкрепят дълга, който управляващите предлагат да се изтеглят. Това стана след совалки с финансовия министър, по време на които той е обещал да "намали" заема с 2 милиарда лева. 

„Аз вярвам в реформаторския дух на това управление и поемам ангажимента, че поне 2 милиарда от този разчет, който сме направили като сбор от падежите и планирания дефицит, няма да бъдат ползвани, и 2 милиарда е минимумът от това, което няма да се ползва от лимита по рамковата програма за взимането на дълг“, заяви Горанов.

„Числото, което се иска като лимит, е стряскащо, но ние сме преформатирали дебата от ежегодно планиране към дебат, близък до хоризонта, по който едно правителство може да носи отговорност до избори“, добави той.

Депутатите на Георги Първанов се събраха на извънредно заседание на групата.

Шефът на групата на АБВ Борислав Борисов обясни, че министърът е отговорил и на двете им условия – да се намали размерът на заема и да стане ясно къде ще бъде насочен. „Министърът на финансите пое ангажимента размерът на дълга да се намали или да не се харчи“, каза Борисов.

Удовлетворени сме, че има заявка за правене на реформи и два милиарда по-малко, каза и Йордан Цонев от ДПС. Затова той декларира, че движението ще подкрепи дълга.

Съпредседателят на ПГ БДЦ Светлин Танчев заяви, че е удовлетворен от поетия ангажимент на финансовия министър. "От близо ще следим каква ще е тенденцията на ръста на дефицита в следващите години", заяви депутатът и поиска почивка, за да може групата да обсъди ситуацията. Такава обаче не бе дадена. 

Основният мотив на правителство да иска нов дълг е нуждата от погасяването на стари задължения.

ДПС и АБВ нямаха възражения срещу този аргумент, но не бяха съгласни с размера на заема, защото по разчети на техни експерти старите задължения на страната са по-малко от исканите 16 милиарда лева.

РБ бяха заявили категоричната си подкрепа за искането на правителството още в началото на процедурата.

Според тях той е абсолютно необходим и на практика не става дума за нов заем, защото той ще бъде харчен за стари задължения.

БСП и „Атака“ също не промениха принципната си позиция против вземането на заема.

Двете партии дори организираха протест пред парламента, докато в пленарна зала се провеждаха дебатите по ратификацията.

Националистите предупредиха, че този дълг заедно с лихвите ще е 27 милиарда лева, а социалистите заподозряха, че част от средствата ще бъдат похарчени за превъоръжаване на армията.

Още подобни новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:18 | 14.09.22 г.
fallback