fallback

Не Калин Христов е бил автор на предложението за банкова ваканция през 2014 г.

Той не е избирал нито една от двете алтернативи, а е дал възможност на участниците в срещата да направят избор, твърди Петър Андронов

16:35 | 23.07.15 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Предложението за банкова ваканция през 2014 г. не е било на подуправителя на управление „Емисионно“ Калин Христов. Това стана ясно по време на изслушването на кандидатите за подуправители на Българска народна банка (БНБ) в рамките на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание (НС).  Опровержението дойде след критики към кандидатa за втори мандат за управител на подуправление „Емисионно“ Калин Христов, отправени от депутата от БСП и член на бюджетната комисия Румен Гечев. 

По време на изслушването Румен Гечев  поиска от Христов да коментира предложението му относно въвеждането на банкова ваканция през лятото на 2014 г. на фона на случилото се в банковата система.

В своя защита Калин Христов обясни какво се е свършило за краткото време, в което е трябвало да се осигури ликвидна подкрепа. Решенията са се взели трудно и са били усложнени предвид политическата среда и фактът, че политиците са говорили разнопосочно. Но въпреки това миналата година България успя да пласира облигации за 1,5 млрд. евро при добра цена, доходност и участие на международни инвеститори. По думите на Христов роудшоуто, т.е. разговорите с инвеститори, които да запишат емисията, е траело само 4 дни, а по принцип рамка за ликвидна подкрепа, искана от държава членка, ЕК одобрява за от 1 до 3 месеца, а София е постигнала това от днес за утре. 

Христов дори посочи, че натиск е имало върху цели 14 банки. Поради тази причина намирането на правилно решение за кратко време е било от ключово значение. Но преди той да отговори, други членове на Комисията по бюджет и финанси, които са присъствали на заседанията при премиера и президента, когато трябваше да се вземе решение как да се подкрепи банковата система и да се потуши напрежението сред вложителите, коментираха твърденията на Румен Гечев. 

Йордан Цонев от ДПС, който миналата година бе председател на бюджетната комисия, определи констатациите на Гечев като неверни и обясни какво се е случило. По негови думи политици и банкери са дискутирали как да отвори банковата система в понеделник, след като в петък са затворили няколко банки след остра ликвидна криза. Според Цонев се е обсъждало каква подкрепа да бъде намерена, ако не се получи одобрението от ЕК. Като цяло разговорите са били насочени към това дали банките да почиват в понеделник, ако в събота и неделя не се свърши работата, за която се бяха събрали предишният премиер Пламен Орешарски, финансовият министър Петър Чобанов, подуправителят на управление „Банково“ Димитър Костов, тогавашният председател на бюджетната комисия Йордан Цонев от ДПС, Петър Андронов, както и други представители на търговските банки. Всички те присъстваха на днешното заседание на бюджетната комисия и признаха, че са участвали в дискусиите. По думите на Цонев по време на срещата при президента се е разисквала банковата ваканция, като там се е решило че такава няма да има. „Калин Христов не е избирал нито една от двете алтернативи, а е дал възможност на участниците в срещата да направят избор“, защити го Андронов, който е председател на Асоциацията на банките в България. Той каза, че банковият сектор е искал банките да отворят в понеделник. Банкерът посочи още, че Асоциацията не би подкрепила никой от кандидатите, „ако ни беше предложил алтернатива за банкова ваканция“. „Калин Христов няма нужда от адвокат и сам може да обясни и да се защити“, коментира Петър Чобанов, който преди година бе финансов министър. „Бяхме в непрекъснати разговори с ЕК, която също беше против банковата ваканция.“ Чобанов разкри, че е имало идея за банкова ваканция, чийто автор обаче не е Калин Христов. Депутатът от ДПС не назова кой е предложил това.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:42 | 13.09.22 г.
fallback