Правителството одобри проект на споразумение между Министерския съвет и Българската академия на науките, с който двете страни се договарят да работят съвместно за по-силно обвързване на научната дейност и финансирането на БАН с конкретни обществено значими, секторни или институционални задачи, като същевременно започнат обсъждане на принципите за финансиране на Академията, съобщи пресслужбата на кабинета.
Документът предвижда на БАН да бъдат предоставени допълнително 15 млн. лева за 2018 г. за сметка на планираните в централния бюджет средства за наука. Те ще бъдат разпределени между звената на БАН въз основа на резултатите и оценката за научната дейност.
Министерството на образованието и науката пък ще изработи в сътрудничество с представители на научната общност механизъм за диференциран ръст на субсидията за стипендии на докторантите в зависимост от показателите от научната дейност и резултатите на научните организации и висшите училища.
С участието на останалите министерства и на научната общност МОН ще изготви и предложи за утвърждаване от правителството проекти на национални научни програми за финансиране на научни дейности с потенциално висока обществена възвращаемост.
С отделно постановление Министерският съвет отпусна предвидения в одобреното споразумение допълнителен трансфер за БАН за 2018 г. в размер на 15 млн. лева.
За промяната допринесе недоволството на учените от Академията, които останаха недоволни от планирания бюджет за тази година. Според приетия бюджет на 2018 г. научната организация получи 83 млн. лева – с около 5 млн. лева повече в сравнение с 2017 година, но с близо 7 млн. лева по-малко от това, което се коментираше като идея, преди да бъде блокирано от управляващото мнозинство на второ четене.
Академиците пресметнаха, че парите са недостатъчни и преди коледните празници излязоха на протести и спуснаха черни знамена на всички сгради на БАН.
Те успяха да отвоюват допълнително 15 млн. лева повече от Бюджет 2018, въпреки че първоначалната заявка на Академията беше за 38 млн. лева.
Парите, обещани от министър-председателя, са осигурени от бюджета на Фонда за научни изследвания.
Учените от БАН поискаха също така месечната стипендия за докторантите в Академията да бъде увеличена от 400 лв. на 765 лв. Планът за догодина обаче е стипендията им да бъде увеличена само до 500 лева.


„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
IPSOS: Големият въпрос е жизнения стандарт на британците
Алтернативни възможности за хората да купуват стоки - решение за по-ниски цени?
Cisco се радва на нови върхове
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
На косъм: Откриха бомба под кола в село Говедарци
В НС: Приеха на първо четене промените в съдебната власт
178 възрастни хора от Крит показват пътя към добра старост
Гийермо дел Торо за AI: Казват ни, че изкуството може да се прави с някакво ш*бано приложение
Шишков от Смолян: До седмица ще има решение за пътя до Пампорово