fallback

5,4 млрд. лева е несъбираемото ДДС от 2000 до 2017 г.

За последните 10 години приходите на НАП растат с 50% по-бързо, отколкото нараства БВП, твърдят от НАП

17:46 | 22.03.18 г.

При ръст на БВП за последните три години от 18%, ръстът на данъчните приходи е 33% и това доказва добрите резултати за изсветляването на икономиката. Това каза пред журналисти Галя Димитрова, изпълнителен директор на Националната агенция за приходите (НАП), цитирана от агенция „Фокус“.

Междувременно от приходната администрация изпратиха до медиите справка, според която от 2000 г. до 2017 г. са събрани около 200 млрд. лева приходи от данъци за бюджета. През 2017 г. НАП е събрала с около една трета повече пари, от тези събрани за 2014 г., съобщи още Димитрова.

Спешният брифинг във ведомството бе свикан, заради твърдения на гражданско движение „Борец“, че за 17 г. данъчните не са успели да съберат 16 млрд. лв. от ДДС.

Според справката през 2017 г. несъбраното ДДС е четири пъти по-малко от 2011 г. „Тези данни не са тайна, а се отчитат ежегодно. ДДС измамите не са български феномен, а общ проблем на ЕС. Само за година ЕС губи 150 млрд. евро от несъбран косвен налог“, обясни директорът на НАП пред журналистите.

По думите ѝ за 2015 г. по този показател след България има седем държави от ЕС, като сред тях са Португалия, Румъния и Италия. 

„За последните 10 години приходите на НАП растат с 50% по-бързо, отколкото нараства БВП. Над 93% от нововъзникващия дълг се събира в рамките на годината, има сериозно и видимо подобрение и на доброволното плащане на данъци, и на принудителното събиране. Несъбраните вземания за периода 2000-2017 г. от ДДС по ревизионни актове са в размер на 5,8 млрд. лв., като 5,4 млрд. лв. от тях са определени като несъбираеми. В същото време несъбраният ДДС по ревизионни актове през 2017 г. е 4 пъти по-малко, спрямо 2011 г., отчете Димитрова.

ДДС злоупотребите са общ проблем в Европа, годишните загуби се оценяват на 150 млрд. евро в рамките на Съюза, допълни тя. ЕК обмисля сериозни промени в ДДС законодателството, защото в настоящия си вид самият ДДС като механизъм е силно уязвим за измами.

По време на брифинга Галя Димитрова изтъкна, че приходната администрация е въвела специална система за превенция преди и след регистрация на закона по ДДС, което спира регистрацията на измамници.

„Ежемесечно се наблюдават данните за подадените декларации и специален софтуер търси несъответствия. Прилага се солидарната отговорност от собствените и управителите на фирмите и ревизии са установили 216 млн. лева от солидарни длъжници през последните две години. Голям резултат дава и сътрудничеството с ГДБОП, МВР, прокуратурата, където има командировани служители на НАП. Вече четвърта година има засилен фискален контрол, чрез който в реално време се наблюдава превоза на стоките“, посочи Димитрова.

Според говорителя на НАП Росен Бъчваров твърденията, че има 16 млрд. лв. несъбрано ДДС не отговаря на истината. Той добави, че на последна съдебна инстанция НАП печели над 85% от делата за данъчно-ревизионни актове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:03 | 04.09.22 г.
fallback