fallback

Thomson Reuters вероятно ще изчислява „СОФИБОР“ от 1 юли тази година

Вероятно няма да има промяна в начина, по който се изчисляват и са договорени лихвите по кредитите в левове, твърди Менда Стоянова

12:54 | 03.05.18 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Thomson Reuters  вероятно ще изчислява индекса „СОФИБОР“ от 1 юли тази година. Това заяви пред Българското национално радио (БНР) председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова.

Припомняме, че заради изисквания на европейското законодателство от 1 юли централната банка няма да изчислява и публикува справочните индекси „СОФИБИД“ и „СОФИБОР“, като вариантите са или той да оптпадне изцяло от модела за образуването на лихвите по левовите заеми в България, или да поддържането му да се прави от лицензирана фирма.

Thomson Reuters поддържа много индекси и в момента се водят преговори, уточни Стоянова. Тя потвърди информацията на в. „Банкеръ“ от преди месец, че компанията вече е изразила съгласието си да получава данните от българските банки и да поддържа „СОФИБОР“.

„Вероятно след 1 юли няма да има промяна в начина, по който се изчисляват и са договорени лихвите по кредитите в лева на българските граждани и фирми. „Въпреки това ние сме длъжни да имаме текстове в закона, които да предвиждат различни варианти", обясни Менда Стоянова.  

Вчера стана ясно, че в деловодството на парламента е внесен законопроект за промени в Закона за кредитните институции (ЗКИ), които са насочени към лихвените индекси или така наречените "бенчмаркове". Измененията са продиктувани от прилагането на Регламент (ЕС) 2016/1011, а усилията на банките в България в момента са насочени именно към "спасяването" на индекса "СОФИБОР", който участва във формирането на лихвите по 85% от заемите в лева на граждани и фирми. Евентуалното му отпадане би довело до промяна в договорите на всички кредити в лева на 6 от 7-те най-големи банки в страната. 

"Новите поправки в закона, които се предлагат, представляват транспониране на един текст на регламент на Европейския съюз, който съществува и който се прилага пряко във всяка една държава. Хората не четат регламенти и за да е ясно, за да има прозрачност, ние предлагаме в Закона за кредитните институции и в още два закона, които са свързани, да бъде транспониран този текст, който казва, че когато един от индексите, които служат за определяне на различни лихвени проценти или други такси на банката, не се поддържа, той трябва да бъде заменен с нещо друго и това се случва по план, който всяка една банка трябва да изготви и да представи на Централната банка и съответно - БНБ да одобри", обясни Менда Стоянова пред БНР.

Тя поясни, че различното от това, което е посочено в текста на регламента е, че у нас - с цел защита на правата на потребителите, предлаганите законови промени указват, че в момента, когато се прави замяна на индекси, когато един индекс престава да съществува, не трябва това да влошава положението на клиентите и договорените лихвени нива да бъдат повишавани. 

Стоянова е категорична, че от 1 юли, когато трябва да влязат в сила новите текстове, няма да има промяна в лихвените нива и няма да бъдат засегнати българските потребители.

Тя подчерта, че с новите правила законово ще са гарантирани правата на потребителите и даде пример с текст, свързан с ипотечните кредити. "В тези промени, които предлагаме, е записано, че ако предсрочно в първите 5 години се погаси кредит и това се случи при промяна на съответната формула за изчисляване - на базата на това, че някой от индексите е заменен, потребителят може да смени банката си, без да плаща наказателна санкция. Тоест и този въпрос е решен, потребителят трябва да има избор", обясни шефът на бюджетната комисия.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:57 | 04.09.22 г.
fallback