fallback

Проф. д-р Стефан Петранов: Икономиката може да расте с 4% средносрочно

Колективното трудово договаряне страда от проблеми, посочи председателят на управителния съвет на Института за устойчиво икономическо развитие

13:05 | 04.12.18 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Българската икономика може да поддържа устойчив растеж от порядъка на 4% в следващите години.

Това прогнозира проф. д-р Стефан Петранов, ръководител на катедра "Икономика" в Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, председател на управителния съвет на Института за устойчиво икономическо развитие, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

"Под устойчиво икономическо развитие разбираме такова, което да е устойчиво на различни кризи. Това предполага достатъчно силна система, която да противостои на бъдещи кризи. Устойчивостта на ръста не е константа, а променливи величина. Устойчив растеж от порядъка на 4% годишно може да се поддържа за следващите години в средносрочен хоризонт. Ускорен ръст може да се постига в отделни периоди, докато устойчивостта се развива в дългосрочен план. Структурата на икономиката има значение за устойчивостта", коментира ученият.

Проф. Петранов разкри намеренията на Института за устойчиво икономическо развитие, където ще работят за подобряване на предприемачеството, като за целта ще правят изследвания, които да подпомагат разбирането за българската икономика и перспективите за инвестиции.

„Искаме да поставим икономическия диалог на по-аргументирано равнище, отбеляза той.

Проф. Петранов обясни, че колективното трудово договаряне в България страда от различни проблеми и засяга както работодателите, така и служителите.

Според него основните резултати от проучване показват, че има  проблеми в този процес и единият от тях е, че много неща се решават административно, а не са оставени на действително колективното трудово договаряне между служители и организации.

„Минималната работна заплата трябва да се договаря на ниво икономическа дейност, а не да се спуска административно“, категоричен е ученият.

Професорът коментира и Бюджет 2019.

„Основното му достойнство е насочеността му към социалната сфера – повече средства за здравеопазване, образование и доходи, заяви Стефан Петранов и напомни, че в тези сфери липсват реформи, но изрази безпокойството си, че съществува риск отделените за тях средства да не са достатъчно ефективни.

По темата за увеличението на максималния осигурителен доход Стефан Петранов каза, че би се съгласил с него, ако прочете обоснован икономически анализ, който да ни води до тази величина, обяснявайки ползите от самото увеличение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:38 | 14.09.22 г.
fallback