fallback

МФ: За първото тримесечие БВП на България се ускорява до 4,8%

Годишната инфлация през май се забавя до 2,9%, което се дължи на забавеното нарастване в цените на енергията и услугите, коментират от финансовото министерство

12:10 | 06.07.19 г. 9

По предварителни данни, растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) на годишна база в България се ускорява до 4,8% (по неизглaдени данни) през първото тримесечие на 2019 г., подкрепен от силния износ и публичното потребление. Това е един от основните изводи на Министерство на финансите (МФ), публикуван в месечния обзор за развитието на българската икономика. Според ведомството на Владислав Горанов реалният растеж на производителността на труда достига 2,8%, след силно ускоряване на производителността в промишлеността.

Средната работна заплата възлиза на 1208 лв. през първото тримесечие и се ускорява с 9,4% в реално изражение на годишна база. 

Излишъкът по текущата сметка е 1,1% от прогнозния БВП през първото тримесечие. През април растежът на промишленото производство и продажбите се ускорява, както и на строителната продукция. През май показателят на бизнес климата отново се повишава, подкрепен от по-добра оценка в строителството и търговията на дребно.

Показателят за доверие на потребителите също се представя по-добре от преди месец, поради благоприятните очаквания на домакинствата за финансовото им състояние и общата икономическа ситуация в страната. Годишната инфлация през май се забавя до 2,9%, което се дължи на забавеното нарастване в цените на енергията и услугите.

Регистрираната безработица продължава да намалява и достига до исторически най-ниското си равнище от 5,3 % през май. Бюджетният излишък възлиза на 2,3% от прогнозния БВП към края на април.

Според данните в условията на ниски лихвени проценти, увеличаващи се доходи и ниска безработица, кредитът за частния сектор продължава да нараства и през април с 6,9% на годишна база. Заемите на домакинствата са се повишили със 7,9%, а тези на фирмите – с 4,8%.

Брутният външен дълг намалява до 57,2% от прогнозния БВП към края на март, отчитат още от МФ. В номинално изражение дългът се повишава с 0,3% спрямо година по-рано. В края на тримесечието около 85,8% от общия външен дълг бе в евро, 9,8% – в американски долари и 4,3% – в други валути. Въпреки че валутната структура като цяло не се различава съществено спрямо същия период на 2018 г., се наблюдават промени в задлъжнялостта на банките и дълга по линия на преки чуждестранни инвестиции, коментират от МФ. В банковия сектор делът на дълга, деноминиран в американски долари, намалява с 1,8 пр.п. до 11%. Същевременно вътрефирмените задължения в долари нараснат с 0,9 пр.п. до 13,1% от дълга от преки чуждестранни инвестиции.

мф

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:56 | 13.09.22 г.
fallback