fallback

Петър Андронов: Текущият ръст на кредитите не е здравословен

Нереалистично е в момента да се прогнозира, че България ще влезе в еврозоната, твърди председателят на Асоциацията на банките

10:51 | 28.08.19 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В момента годишният ръст при потребителските кредити е около 20%, а при ипотечните - 14%, което е най-големият растеж за последните 10 години. Подобно увеличение е далеч от здравословните показатели. Това коментира в ефира на БНТ Петър Андронов, председател на Асоциацията на банките в България и изпълнителен директор на ОББ. Той уточни, че здравословният растеж на заемите не бива да надхвърля 10%. 

Причина за сериозните ръстове при кредитите е продължаващия спад на лихвените проценти, което се дължи на водените политики от страна на Европейската централна банка и Федералния резерв в САЩ. 

„В момента лихвите по кредитите в Европа са ниски, тъй като такава е политиката на централните банки. От друга страна години наред доходите на българите се повишават и това им дава спокойствие и самочувствие да теглят кредити. Въпреки тези благоприятни фактори обаче потребителите на кредити трябва да са внимателни и да са наясно, че климатът в икономиката няма да е постоянно така благоприятен“, предупреди Андронов.

Той посочи, че предупреждението на БНБ ипотечните кредити да се отпускат по-предпазливо, е съвсем адекватно и актуално. „Икономическите условия няма да са все така добри, а индикации за рецесия вече има в най-различни части от европейската икономика и особено в Германия. Поради тази причина (ЕЦБ) не бърза да понижава още лихвите си – тя изчаква да види как ще продължи развитието на икономиката и особено в каква посока ще се движи инфлацията“, посочи банкерът.

Андронов коментира и бъдещето членство на България в еврозоната. Според него е нереалистично в момента да се прогнозира, че страната ни ще влезе в т.нар. "клуб на богатите" в ЕС, защото има много фактори, които могат да променят ситуацията. Той обаче подчерта, че българските банки приветстват присъединяването на България както в ERM II и банковия съюз, а оттам – и в еврозоната.

По думите му банките обичат да има сигурност, колкото повече правила има, толкова средата е по-предвидима и това е добре за системата.

Според Андронов засега няма причини да очакваме тежка финансова криза, подобна на тази от 2008 г., тъй като в момента няма натрупани такива големи дисбаланси. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:27 | 09.09.22 г.
fallback