fallback

Левицата не спира с напъните за връщане на прогресивното облагане 

БСП продължава да настоява за диференцирани ставки по ДДС и предлага минимална работна заплата от 650 лв. в алтернативния си бюджет

17:53 | 21.11.19 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Прогресивно данъчно облагане, косвени данъчни стимули за младите хора и семействата с деца, преизчисление на всички пенсии, създаване на инвестиционни фондове за развитие на икономиката и реформа в здравеопазването. Това предлагат от БСП с традиционния си „алтернативен“ бюджет.

В последните години това стана практика на социалистите, но идеите им (поне до момента) не успяват да съберат парламентарна подкрепа. Навярно защото липсва добра обосновка от къде всъщност ще дойдат парите за всички предлагани реформи, а и навярно защото част от идеите са популистки и бяха премахнати от действащото законодателство поради неефективност (необлагаемия минимум, например).

"Много е трудно - в опозиция да правиш цялостен алтернативен бюджет и той да е финансово обезпечен", каза лидерът на БСП Корнелия Нинова пред журналисти в парламента, цитирана от БТА.

"Бюджетът ни е разумен, финансово гарантиран и много сериозен. Той е и една заявка за бъдещо управление", посочи Нинова.

За поредна година от БСП предлагат да се премахне плоския данък и да се върне прогресивното облагане на доходите на физическите лица. Нека припомним обаче, че преди 10 години именно правителството на Сергей Станишев въведе единната ставка от 10% за доходите на всички граждани. Тогава кабинетът обяви мярката като ocнoвнo opъжиe в бopбaтa cъc cивaтa иĸoнoмиĸa и нeплaщaнeтo нa дaнъци. Друг мотив беше, че тази мярка оставя повече средства в ръцете на хората и компенсира донякъде повишението на цените. Очаквано, най-засегнати от въвеждането на плоския данък бяха хората с най-ниски доходи, които дотогава успяваха да се възползват от необлагаем минимум.

Според много икономисти обаче България е сред малкото държави в Европа с ниски данъци, което поставя страната ни в добра конкурентна позиция. Освен това налозите сa eдин oт ocнoвнитe пapaмeтpи, ĸoитo oĸaзвaт влияниe върху пpeĸитe инвecтиции, а плоският данък помага за реалното стимулиране на икономическата активност. 

Както и предишни години депутатът от  БСП Румен Гечев обяви, че няма развита страна с плосък данък. Той обясни, че това е крайно дясна политика и изтъкна, че за разлика от ГЕРБ, които предлагат движение на дясно към страни като Азербайджан, Индия, Таджикистан, Того, Камерун, алтернативният бюджет предлага да се движи на ляво - Франция, Италия, Германия. Гечев обясни, че ГЕРБ не променят плоския данък, а той подхранвал социалната поляризация. 

Сред основните данъчни промени, за които ще настояват с конкретни предложения при обсъждането на второ четене на Бюджет 2020 г. от левицата предлагат по-голяма децентрализация за общините като част от приходите от ДДС и данъка върху доходите на физическите лица да остават на разположение на общините. Освен това предлагат цялостен пакет грижа за семейството на стойност 890 млн. лв. с цел справяне с основния проблем на страната - демографската криза. Припомняме, че днес окончателно бяха гласувани данъчните закони и това предложение на левицата беше отхвърлено. 

От БСП не се отказват и от въвеждането на диференцирани ставки по ДДС върху стоките от първа необходимост - пет на сто и девет на сто за лекарствата, заплащани от НЗОК. Всички промени, които се предлагат от БСП са консултирани с водещи икономисти и макроикономически експерти от УНСС, Икономическия институт на БАН и Софийския университет, обясниха социалистите, но пропуснаха да уточнят, че диференцираните ставки са трудни за администриране и са отлична предпоставка за данъчни измами. Освен това по този начин се облагодетелстват едни сектори, за сметка на други. Приходите от ДДС са основният източник на средства за държавната хазна и е рисковано да се „играе“ със ставките. Практиката на други страни показва също така, че дори ставката да бъде намалена, това едва ли ще окаже влияние на крайните цени. В България има до болка познат такъв пример с акциза на кафето – след премахването му цената на този продукт не намаля.

В алтернативния си бюджет от БСП предлагат увеличаване на максималния осигурителен доход от 3000 на 3900 лв., увеличаване на 650 лв. на минималната работна заплата, ставката за нощен труд за един час да бъде повишена с 35 на сто спрямо надницата през деня. Сред пакета от мерки грижа за семейството се залага на увеличение на помощта за майките студенти от 2880 на 6 500 лв., еднократна помощ в размер на 6500 лв. за всяко второ и трето дете за осигурени за минимум 24 месеца назад във времето, увеличаване размера на майчинството през втората година от 380 лв. на 650 лв. Друга мярка са безплатните детски градини, както и безплатни лекарства за децата до 14 годишна възраст. Гечев заключи, че този бюджет може да стане факт с предсрочни парламентарни избори. 

Не е съвсем ясно обаче откъде биха се намерили допълнителни приходи в бюджета, които да приведат до край предлаганите реформи. Освен това повишението на минималната работа заплата обикновено не се приема добре от бизнеса, тъй като с нея са обвързани редица плащания. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:39 | 13.09.22 г.
fallback