Лихвите по депозитите на новите договори, които фирмите и домакинствата направиха през април, намаляват нивата си без изключение на годишна база, а на месечна много от тях остават непроменени от март, става ясно от статистиката с предварителни данни на Българска народна банка (БНБ).
Лихвени проценти по нов бизнес
Средният лихвен процент по депозитите на фирмите с договорен матуритет в левове през април спада за една година с 0,03 процентни пункта (пр.п.) до 0,02%, а по тези в евро – с 0,14 пр.п. до -0,05%.
В сравнение с март средната лихва по спестяванията на бизнеса с договорен матуритет в левове се запазва почти без промяна, а по тези в евро намалява с 0,03 пр.п.
През април, в сравнение с година по-рано, средните лихвени проценти по депозитите на домакинствата с договорен матуритет в левове и в евро се понижават до 0,10% - съответно с 0,05 пр.п. и с 0,07 пр.п.
В сравнение с март средната лихва на спестяванията с договорен матуритет в левове спада с 0,02 пр.п., а по тези в евро се повишава с 0,01 пр.п.
ДЕПОЗИТИ НА СЕКТОРИ НЕФИНАНСОВИ ПРЕДПРИЯТИЯ И ДОМАКИНСТВА (НОВ БИЗНЕС)
Лихвени проценти по салда
Средният лихвен процент по овърнайт-депозитите на фирмите в левове през април намалява на годишна база с 0,01 пр.п. до 0,00%, а по тези в евро – с 0,02 пр.п. до -0,01%. В сравнение с април 2019 г. средният лихвен процент по депозитите с договорен матуритет в левове се понижава с 0,02 пр.п. до 0,10%, а по тези в евро – с 0,01 пр.п. до 0,15%, изчисляват в централната банка.
ДЕПОЗИТИ НА СЕКТОР НЕФИНАНСОВИ ПРЕДПРИЯТИЯ (САЛДА)
През миналия месец средните лихвени проценти по овърнайт-депозитите на домакинствата в левове и в евро спадат с 0,01 пр.п. до 0,01% в сравнение с година по-рано.
При спестяванията с договорен матуритет в левове средната лихва намалява с 0,05 пр.п. до 0,21%, а по тези в евро – с 0,06 пр.п. до 0,17%.
ДЕПОЗИТИ НА СЕКТОР ДОМАКИНСТВА (САЛДА)
През миналия месец основният лихвен процент (ОЛП) е 0,00%, като запазва нивото си в сравнение с април 2019 г. и с март 2020 година. Индексът ЛЕОНИА Плюс през април 2020 г. e -0,68%. За една година той намалява с 0,21 процентни пункта, а за месец – с 0.12 пр.п.
Дългосрочният лихвен процент за оценка на степента на конвергенция през април е 0,20% и се понижава с 0,30 пр.п. на годишна база, а спрямо март се увеличава с 0,05 пр.п.
ЛИХВЕНИ ПРОЦЕНТИ ПО ИЗБРАНИ ИНСТРУМЕНТИ


Занаятите, които не изчезват: между тиктакането на часовника и мириса на кожа
От 780 лв. до над 20 000 евро: Какво получават майките на Балканите?
CNN: Хакери от Русия са проникнали в ядрените разработки на САЩ и НАТО
Нов анализ на ССБ: Какво се случва с цените на зърното и горивата?
"Картонения Майдан" в Украйна принуди Зеленски да отмени уволнението на популярен министър
Митата на Тръмп няма да изчезнат, колкото и да са непопулярни
Блокадата на хутите вече отблъсква и китайски танкери от саудитския петрол
Световното завърши със слава за футбола и много пари за ФИФА
Престъпните мрежи в Югоизточна Азия поемат по корпоративния път
Стейбълкойните са грешното оръжие в борбата за надмощие между САЩ и Китай
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Тази къща на колела струва 2,2 млн евро и има гараж за класически автомобил
VW ще продава китайските си модели в Европа
Защо бързото каране всъщност не ви пести време?
Левски обърна Локомотив София в дербито на кръга, два отменени гола
В мандата на кабинета: АМ "Хемус" ще бъде изградена до Велико Търново
7 признака на емоционална изневяра
Седем навика, които правеха щастливи поколенията от 70-те и 80-те години
Диаметърът на Луната е намалял с 50 метра