Парламентът отхвърли на първо четене проекта на "Възраждане" за нулева ставка на ДДС за основни храни, лекарства и енергоносители.
"За" бяха 73 депутати - от ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане", 66 народни представители -"против", 48 се въздържаха, предава БТА.
С промените се предлагаше да бъде въведена нулева ставка на ДДС за доставката на някои стоки, сред които хранителни продукти и напитки от малката потребителска кошница, вода и доставка на природен газ, електроенергия и централно отопление за бита, лекарства и медицински изделия.
Цончо Ганев от "Възраждане" разкритикува, че четири месеца управляващата коалиция отказва да обсъди законопроекта, който предвижда лекарствата да са с нулева ставка. „Повече от два месеца имаме бушуваща финансова криза у нас и в целия свят“, добави той.
„Вашето предложение е неизпълнимо, популистко“, отговори му Искрен Митев от "Продължаваме Промяната". Има хора, които разбират от това, работят, ще вземат най-добрите мерки, препоръча представителят на управляващите.
От "Има такъв народ" както и вчера, така и днес, отново настояха в пленарната зала да дойде министърът на финансите или негов заместник. „Да знаем ще правим ли нещо с ДДС, ще го променяме ли, да знаем какво да правим с този законопроект", обясни Пламен Абровски. Колегата му Любомир Каримански поиска от председателя на Народното събрание да не се допуска, когато се разглежда конкретен закон, да има обща политическа пропаганда.
Законопроектът е внесен от депутати, така че не е наложително присъствие на членове на Министерския съвет, обясни председателят на парламента Никола Минчев.
В мотивацията към законопроекта сме дали план-сметка за загубите, които биха последвали, ако се приеме нулевата ставка, каза председателят на ПГ на "Възраждане" Костадин Костадинов. Той посочи, че според Министерството на финансите тя би била около 2 милиарда лева. "Що се отнася до това дали предложенията на "Възраждане" са неосъществими, времето ще покаже, още повече че в ЕС има вече практика за нулева ставка на ДДС върху храните и лекарствата", каза Костадинов.


Инициатива за размяна на играчки във Варна
Във Военноморския музей представят най-новите си експонати, дарени през 2025 г.
Облачно време на много места в страната днес
Хороскоп за 6 декември 2025
Един район във Варна остава без вода днес
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Напрежение в НС: Белобрадова даде за подпис оставката на Желязков
След 50 години партньорство Ferrari и PMI отварят нова глава
Главчев сезира Прокуратурата за редица нарушения в Министерство на културата
Премиер, вицепремиер и министър на блицконтрол в НС
Борисов за протеста пред дома му: Ще дойде време да ходят пред техните къщи
преди 3 години ДДС-то в БГ-то може да е намалено само за туризъм, кръчми и хазарт. Това е така вече години, какво се учудваме? По белия свят е не е така, но при нас явно още властват кръговете с интереси ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Добре е да се вдигне и останалото намалено ДДС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар