Испанските банки теглят рекордни суми от Европейската централна банка, тъй като не могат да си осигурят средства от междубанковия пазар заради липса на доверие от останалите финансови институции.
През последния месец испанските банки са заели 85,6 млрд. евро, което е двойно повече от сумата, която финансовите институции са теглили от ЕЦБ преди фалита на Lehman Brothers през септември 2008 г.
Сумата се равнява на 16,5 на сто от всички кредити, отпуснати от ЕЦБ за последния месец.
Отпуснатата на испанските банки сума е безпрецедентна от създаването на еврозоната през 1999 година и показва огромна диспропорция спрямо отпуснатите на банките от другите страни средства, смятат анализатори на Royal Bank of Scotland. Причината е, че испанските банки представляват едва 11 на сто от банковата система в еврозоната.
През април испанските банки са заели суми в размер на 74,6 млрд. евро, или 14,4 на сто от общите средства, отпуснати от ЕЦБ за повишаване на ликвидността във финансовата система на еврозоната.
„Ако подозрението, че финансовите пазари са затворени за испанските банки и компании, са верни, то може да се очаква делът на средствата, насочени към банките в страната от общите кредити на ЕЦБ, да се увеличи и този месец“, посочва Ник Матюс от RBS.
Някои наблюдатели дори очакват, че трудностите, които изпитва Испания, съвсем скоро ще накарат страната да се обърне за помощ към стабилизационния фонд на еврозоната, който бе създаден заради проблемите на Гърция.


Кметът на Варна: Автомобилният трафик по Алея Първа няма да бъде възстановен
Проф. Стоянович призова хората да спрат да оплюват Дара
„Възраждане” поиска оставката на Ивайло Мирчев като депутат
Варна е домакин на събитието „Professional Sandbox“ за млади хора и кариерно развитие
Петър Витанов сравнява България с 1990 г., международните данни я поставят в топ 2 в ЕС по растеж
Защо европейският пазар губи натрупаната си инерция от началото на 2026 г.
Рядък щам на ебола без одобрена ваксина отне десетки животи в Конго
Киър Стармър има един последен ход: страхът от това какво ще последва
Глобалният интерес към редки мравки засилва контрабандата от Кения
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Костадинов с подкрепа към разносвача на храна от спора с Мирчев, "Възраждане" ще осигури адвокат
Дрон се е разбил в сграда в турския град Самсун на Черно море
МВР предупреди: Зачестяват случаите на телефонни измами
Студен въздух понижава температурите утре, на места ще вали
Ирак има ново правителство начело с бизнесмена Али аз Зайди