Международната рейтингова агенция Moody's заплаши Ирландия, че може да намали отново оценката си за нейните държавни ценни книжа (ДЦК) заради повишените разходи на правителството за оздравяване на пострадалата от ипотечната криза банкова система на страната.
От рейтинговата агенция посочват също слабия икономически растеж и нарастващите лихвени проценти по държавните облигации на Ирландия като рискови фактори за нейния кредитен рейтинг, предаде Wall Street Journal.
По-нататъшно понижение на оценката на нейния държавен дълг обаче ще повиши още повече разходите на ирландското правителство за неговото изплащане, без да търси помощ от страна на Европейския фонд за финансова стабилност.
От Moody's посочват, че все още е възможно за Ирландия да овладее своя държавен дълг и разходите за неговото изплащане. За тази цел страната трябва да положи допълнителни усилия за намаляване на своя бюджетен дефицит и постигането на устойчив растеж.
През миналата седмица централната банка на Ирландия съобщи, че спасяването на банковата система в страната може да струва до 50 млрд. евро на данъкоплатците. Преди това правителството призна, че ще увеличи бюджетния дефицит до 32% от брутния вътрешен продукт (БВП) през тази година, което е най-високото съотношение сред всички 16 членки на еврозоната.
През ноември Ирландия ще оповести нов четиригодишен план за намаляване на бюджетния си дефицит. Правителството реши да отмени планираните продажби на облигации до края на тази година заради по-високите лихвени проценти, които финансовите пазари изискват от ДЦК на Ирландия.
През юли Moody's намали рейтинга на ирландското правителство с една степен до Aa2, позовавайки се отново на големите разходи на държавата за стабилизиране на банковата й система. Понижение с още една степен ще изравни рейтинга на страната от Moody's с този по скалата на Fitch и Standard & Poor's.


300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Костадинов зове за бойкот на Евровизия
Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Благотворителен кулинарен фестивал за Никулден се провежда във Варна
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Империята на китайските пристанища, част 4
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Здравко от "Ритон" е в болница, дуетът отлага участия и концерт
Любен Дилов-син: Готови сме за избори, но държавата има нужда от бюджет
ЦСКА се огледа в норвежец, оценен на 5 млн. евро
Опра Уинфри демонстрира талия на оса, след като отслабна драстично
Путин и неговите роли: Какво са знаели германските тайни служби?