2009 година е била най-трудната за пивоварния бранш в Европа. Това е заключението от проведеното в Брюксел традиционното годишно събрание на Пивоварите на Европа, което обединява националните асоциации на 30 страни, съобщават от европейската организация.
Добрата новина от срещата е, че вече има ясни знаци за преодоляване стагнацията от кризата и европейската пивоварна индустрия е готова да продължи напред.
На срещата е направен анализ за развитието на индустрията през последните пет години и последствията от икономическата криза върху производството и консумацията на бира на Стария континент.
Според изнесените данни в Европа са били произведени близо 383 млн. хектолитра бира през 2009 г., 364 от които в страните от Европейския съюз. На първо място по този показател традиционно е Германия с 98 млн. хектолитра, следвана от Великобритания – 45 млн. хектолитра и Полша – 36 млн. За България тази цифра е близо 5 млн. хектолитра.
Германия е и с най-висока пряка работна заетост в пивоварния бранш – над 28 хиляди човека, а втора е Великобритания с 13 хиляди души.
Според анализаторите единствената причина за спада в производството и консумацията на бира е повсеместната икономическа криза. Всички са убедени, че с нейното отшумяване пазарът ще се върне към нормалните си нива отпреди няколко години.
През 2009 г. консумацията на бира на глава от населението в Европа е 69,6 л спрямо 72,9 л през 2008 г. За България тези стойности са съответно 67 л за 2009 срещу 73 литра през 2008.
Потребителите на пиво само в страните от Европейския съюз през 2009 г. средно са консумирали 75,3 л бира. С най-сериозен принос в консумацията на бира е Чехия – 159,3 л на човек, след която се подреждат Германия – 109,6 л, и Австрия – 106,2 л. В Испания любителите на бира са изпили 36 млн. хектолитра, като 15% от тях се падат на нискоалкохолни и безалкохолни брандове.


Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Черен ден! Катастрофа взе три жертви край Търговище
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Икономист: Младото поколение не иска да бъде управлявано
Кой би могъл да замести Николас Мадуро?
Назрява ли бунтът: Винената индустрия във Франция е пред колапс
Мондиал 2026: Мексико и ЮАР откриват шампионата