Турската икономика нарасна с 5,5% през третото тримесечие на годишна база, с което продължи забележителния растеж, който помогна на правителството в Анкара да понижи цената на кредитирането и да приближи страната до получаването на инвестиционен рейтинг, пише Bloomberg.
Турската икономика все пак се забавя, след като през второто тримесечие отбеляза ръст от 10,2%, на годишна база. Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е нараснал с 1,1% спрямо предходното тримесечие – шестото поредно тримесечие на растеж.
Рекордно ниските лихвени проценти подхранват домашното потребление и стимулират по-бързото възстановяване в сравнение с която и да е друга европейска икономика. Турция привлича и много чуждестранни инвеститори, като Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA. Растежът на турската икономика за цялата година може да достигне 8%, прогнозира индустриалният министър на страната Зафер Каглаян.
Данните за третото тримесечие „са малко по-ниски от очакваното, но въпреки това са много добри“, казва Халук Бурумцекси, главен икономист на Fortis Bank AS в Истанбул. „Все пак това би помогнало за постигането на 8% годишен ръст.“
Потребителските кредити са нараснали с повече от 30% през тази година, след като централната турска банка запази лихвените проценти рекордно ниски. Управителят на банката Дурмуз Илмаз потвърди вчера, че възнамерява да запази лихвите на същите нива за още една година.
Основният индекс на борсата в Истанбул е нараснал с 31% през третото тримесечие – почти двойно повече от ръста на MSCI Emerging Markets Index. Миналият месец втората по-големина испанска банка BBVA се съгласи да плати 5,8 млрд. за 24,9% от Turkiye Garanti Bankasi AS.
Дългът на Турция като процент от БВП се понижи до 42,3% през тази година от 45,5% през 2009 г.
На 24 ноември Fitch Ratings повиши на положителна от стабилна перспективата пред кредитния рейтинг на Турция BB+, който за момента е една степен под инвестиционното ниво. Moody’s Investors Service, която оценява Турция две степени под инвестиционното ниво, предприе подобна стъпка през октомври.


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Тръмп обяви началото на "икономическа война" срещу Иран
Дългът на САЩ достигна $40 трилиона, заемите се увеличават с исторически темп
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Днес се почита паметта на Св. Пророк Самуил
Земетресение с магнитуд 4,5 друсна Норвегия
Днес слънчево и горещо, на места до 38°
4 зодии ще са магнит за късмет в следващите 18 месеца