fallback

ЕК предложи общи еврооблигации, но при контрол над националните бюджети

Председателят на институцията представи идеи за създаване на „облигации на стабилността“

15:43 | 23.11.11 г. 6
Автор - снимка
Създател

Европейската комисия предложи днес да се въведат съвместни еврооблигации въпреки съпротивата на Германия, предаде ДПА.

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу представи първите идеи за ценните книжа.

За да бъде възможно създаването на еврооблигациите обаче, Комисията предлага да се засилят правилата на Европейския съюз за надзор над икономиката и националните бюджети.

Брюксел предлага проектодокумент, който ще му даде възможност да оценява проектобюджетите на страните от еврозоната и да иска промени, ако те не отговарят на бюджетните правила на ЕС, допълва Ройтерс.

Втори проект предвижда създаването на юридическа база за силен надзор върху политиките на страни, които вече са получили спешна финансова помощ от еврозоната или са изправени пред сериозна финансова нестабилност.

След като бъдат въведени по-строгите надзор и контрол върху националните финансови политики, 17-те държави от еврозоната ще могат съвместно да заемат средства от пазарите чрез "облигации на стабилността", посочи ЕК. Никой не бива да блокира дебата за емитирането на съвместни облигации в еврозоната, предупреди на ЕК Жозе Мануел Барозу в отговор на въпроси, свързани със съпротивата на Германия срещу идеята, предаде ДПА.

"Не мисля, че е уместно в нашия Европейския съюз (...) да казваме от самото начало, че дебатът не бива да се състои", заяви Барозу.

"Ако погледнете първите коментари на хора от Германия, (ще видите, че) те са предимно за подходящия момент за вариантите (...) Чувствам се много окуражен, когато резервите към идеи на Комисията засягат подходящия момент. Това означава, че няма съпротива срещу принципа", допълни той.

"Никой при сегашната ситуация не бива да се противопоставя на принципа", подчерта Барозу. Имайки предвид Германия, той отбеляза, че "намерението ни не е да се обръщаме срещу някой и определено не срещу страната членка, която е най-голямата икономика в еврозоната".

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:40 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още