11 страни сред най-бедните в Европейския съюз днес защитиха проекта за увеличаване на бюджета за 2013 година, предложен от Европейската комисия и оспорван от най-богатите държави-членки, които отказват да увеличат вноските си, предаде AFP, цитирана от БТА.
11-те страни, сред които са България, Естония, Унгария, Полша, Португалия, Румъния и Словакия, са представили на първия дебат между министрите на финансите в Брюксел обща декларация, до която AFP е получила достъп, в подкрепа на проектобюджет с разходи от 138 милиарда евро за 2013 година, което е увеличение с 9 милиарда евро, или с 6,8%.
Тяхната инициатива се подкрепя и от Италия, Гърция, Белгия, Чехия, Словения и Ирландия, съобщиха източници от ЕС.
"В проектобюджета за 2013 година се предлага силно увеличение на плащанията за кохезионната политика и ние подкрепяме това оправдано и напълно необходимо увеличение", заявяват държавите, подписали документа.
В проекта се предвиждат 48,9 милиарда евро за кохезионната политика, което е с 5,1 милиарда евро повече спрямо 2012 година.
"Всяко орязване на плащанията за тази политика би противоречало на реалните нужди", отбелязват защитаващите проекта за увеличаване на бюджета на ЕС.


Заведенията с две и повече звезди са длъжни да поддържат ПОС терминали
Морската градина във Варна ще има Алея на туризма
Част от кв. "Левски" осъмна без вода
Няма директна заплаха за България от Иран
Волейболни таланти събраха над 1000 евро за Детската онкология и хематология в „Св. Марина“ във Варна
Китай значително разширява морското си присъствие източно от Тайван
Петролът поскъпва за пети пореден ден след икономическите заплахи на Тръмп
За Иран разривът с ОАЕ може да е по-тежък от всякакви санкции
Южна Корея търси помощ от Китай, докато Тръмп настоява за среща с Ким
Много служители на Фед смятат, че ще има нужда от по-високи лихви
Genesis предизвиква премиум сегмента с най-големия електромобил в Европа
Toyota решава основен проблем на автоматичните скорости
Най-скъпият регистрационен номер украси брутален Tesla Cybertruck
Връщате се от ваканция - проверете тези неща в колата си
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Решават за мярката на 18-годишен след нападението над непалци
На пияно толкова, чистете! Терзиев се ядоса на вандализма, сметката е за софиянци
Атанасов разкри: Ще обявят кандидатурата на Гюров за президент до дни
Анжелик Киджо стана първата черна африканка на Алеята на славата
Йовчев с предупреждение: България трябва да се подготви за възможна атака от Иран