Броят на германците, които си искат обратно германската марка, е спаднал през миналата година с осем процентни пункта. Независимо от това 35 процента от немците биха предпочели да плащат с марка, а не с еврото, става ясно от публикувано в петък представително проучване на базираната в Нюрнберг GfK.
В други страни, като Италия (75%) или Холандия (80%) доверието в еврото е доста по-високо. В Гърция делът на привържениците в рамките на година спада от 81 на 76%. В страните извън еврозоната Полша и Швеция всеки десети и съответно седми желае общата валута.
Кризисният мениджмънт на своите правителства гражданите на единадесетте страни, участвали в проучването, оценяват на някои места малко по-добре в сравнение с миналата година. Но в Германия около 44% все още са на мнение, че черно-жълтата коалиция се е провалила по този въпрос (2012 г.: 63 процента). Само 17% смятат, че кабинетът се справя по-добре с кризата (2012: 8 на сто).
Значително се е повишило одобрението към италианското правителство: ако през 2012 г. три четвърти от италианците дават лоша оценка, сега техният дял е малко над половината.
За проучването си GfK е интервюирала през октомври и ноември около 11 000 жители над 14 години в десет европейски страни и САЩ.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Икономист: Младото поколение не иска да бъде управлявано
Кой би могъл да замести Николас Мадуро?
Назрява ли бунтът: Винената индустрия във Франция е пред колапс
Мондиал 2026: Мексико и ЮАР откриват шампионата