Опитите на Великобритания да изгради нови отношения с Европейския съюз (ЕС) вече започнаха – с положителни думи, но без никакви детайли, и очертаващи се месеци на тежки преговори, предава АP.
Премиерът на страната Дейвид Камерън коментира, че е отбелязал “значителен напредък” по време на среща на лидерите на ЕС в Брюксел, тъй като Съветът на ЕС е решил, че ще започне предоговарянето на членството на страната в общността.
Великобритания ще проведе референдум за членство в ЕС до края на 2017 г. и Камерън иска големи промени в отношенията между съюза и Лондон като условие връзката да не се скъса.
На срещата на лидерите на ЕС беше постигнато споразумение да започнат преговори за желанията на Великобритания, въпреки че това не беше приоритет на Срещата на върха. Самият Камерън говори по темата само няколко минути, тъй като темата за миграцията и разговорите за Гърция преобладаваха.
Председателят на ЕС Доналд Туск коментира, че трябва да се адресират опасенията на Великобритания, но “само по начин, който ще бъде безопасен за цяла Европа". “Основните ценности на ЕС не са за продан и не се предоговарят”, допълни той.
Предстои администрацията да подготви подробни планове за разговорите, а лидерите на ЕС ще се върнат към този въпрос през декември.
Камерън вероятно ще намери съюзници, за да гарантира защитата на девет държави от ЕС, включително и Великобритания, които не са част от еврозоната, както и да спечели повече правомощия за националните парламенти, които да могат да спират планирани закони на европейско ниво.
Пред силна опозиция обаче ще се изправи желанието на страната да обуздае имиграцията, тъй като правото на гражданите да живеят и работят в други страни-членки е основен принцип на ЕС.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц коментира обаче, че промените, за които Дейвид Камерън настоява, изискват изменения на договорите за ЕС. Шулц препоръча на британското правителство да не се фокусира толкова върху битката за такива промени, защото те ще бъдат трудно постижими.


„Безкрайност в негатив – размяна на ролите“: Христина Гаева открива изложбата във Варна
Авария остави без вода местност край Варна
Теменужка Петкова: Бюджет 2026 нарушава няколко закона,
Шести ден продължава издирването на 11-годишната Наталия
Мирчев: Бюджетът е по-лош и от този на Жан Виденов през 1996 г.
AI моделите не могат да имат съзнание в днешния си вид
ГЕРБ: Бюджетът с 5,7% дефицит нарушава Закона за публичните финанси
Неяснотата около търговското споразумение USMCA е вредна
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Турция разкри основните теми за срещата на върха на НАТО в Анкара
Песков: Полша трябва да мисли за сигурността, когато произвежда дронове за Украйна
Три поредни победи: Никола Цолов пише история във Формула 2
Осем души, сред които четири деца, пострадаха при стрелба в Ню Йорк
Борисов: С казуса "Атанасова" местят фокуса от бюджета