fallback

Гърция временно ще излезе от еврозоната, ако няма сделка?*

Атина има срок от три дни да приеме важни законодателни промени, за да стартират преговорите по третия спасителен план

22:14 | 12.07.15 г. 28

Приключи срещата на премиера на Гърция Алексис Ципрас с лидерите на Франция Франсоа Оланд и на Германия Ангела Меркел, предаде АР. На срещата, провела се в почивката на срещата на лидерите на еврозоната, присъства и председателят на Европейския съвет Доналд Туск.

Официално няма подробности за разговорите на четиримата. Според британското издание The Guardian е била обсъдена възможността Гърция временно да излезе от еврозоната, ако не бъде постигнато споразумение по третата спасителна програма. Под временен изход се посочва срок от 5 години. 

Междувременно лидерите на еврозоната възобновиха срещата си и обсъждат варианти, подсказани им от заседанието на финансовите министри, приключило без решение малко по-рано днес. Източник на руската информационна агенция ТАСС в Брюксел съобщава за "емоционална" дискусия. "Липсва разбирателство, дискусията е крайно емоционална", коментира дипломат. 

Източник на АР пък посочва, че Атина ще се опита да постигне споразумение още тази вечер, за да избегне фалит на банки. 

Освен възможността Гърция временно да напусне еврозоната, лидерите разглеждат и създаването на независими приватизационен фонд, в който да бъдат прехвърлени държавни активи. Те ще бъдат приватизирани във времето, а със средствата ще бъдат покривани задълженията на страната, предаде ВВС.

Според информациите, разпространени досега, преди да започнат преговорите гръцкият парламент трябва да приеме ново законодателство, което да даде тласък на новите реформи – повишаване на ДДС и в областта на пенсионната система. Плановете, които Атина предложи, е унифициране на ставката на данъка до 23% за редица дейности, сред които за ресторантьорските услуги и кетъринга.

Страната трябва да подобри съдебната система и да гарантира независимостта на статистическата служба. Част от мерките като реформата в пенсионната система, унифициране на ДДС ставките, както и мерките в правосъдната система и стастистическия огран са приети от правителството на Ципрас, отбеляза Kathimerini. 

Гърция има срок до 15 юли да приеме тези законодателни промени. 

Страната загуби една от най-важните валути - доверието, коментира преди срещата германският канцлер Ангела Меркел. Вероятно и това е причината за тези кратки срокове и тежки изисквания към Атина. 

В същото време и финансовият министър на САЩ Джейкъб Лю е "обнадежден" от данните за прогрес в преговорите, които се водят в Брюксел тази вечер, съобщава News on 6, позовавайки се на съобщение на финансовото министерство на САЩ. През седмицата Щатите призоваваха Гърция да остане в еврозоната, а и двете страна - Атина и страните от еврозоната, да направят нужните компромиси. 

Черновата на споразумението, до която се добраха журналистите в Брюксел, предвижда още третата спасителна програма за Гърция да бъде на стойност 86 млрд. евро или значително повече от предложените от самата Атина 53,3 млрд. евро. С тези средства Гърция очаква да покрие заемите си до 2018 година.

Гръцкото Katimerini посочва, че ако бъде постигнато споразумение, Гърция ще получи 7 млрд. евро още през юли и още 5 млрд. евро през август. 

Още преди началото на срещата Гърция получи подкрепа от Русия. Енергийният министър Александър Новак съобщи, че Москва ще подкрепи гръцката икономика с директни доставки на енергия, съобщи ТАСС. На този етап още няма дадени точни параметри относно вида, количество и финансирането на енергийните суровини, които Русия смята да предложи. Вероятно става въпрос за природен газ, петрол и въглища.

Преди дни анализатори се опасяваха, че поредната криза, която ще удари Атина, ще е липсата на доставки от природен газ. Обикновено „Газпром” очаква предплата на доставките на суровина и при липсата им ги спира, както това се случи с Украйна.

* Информацията е актуализирана към 23:20 часа. 

Развитието на кризата в Гърция можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:43 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още