Кипър ще получи следващия транш от спасителната помощ през октомври, стана ясно след днешното неформално заседание на съвета на финансовите министри на държавите от еврозоната в Люксембург, съобщават от пресцентъра на Съвета на Европейския съюз (ЕС).
Финансовите министри са приели на днешното си заседание резултатите от последния преглед на икономиката на Кипър. Сега държавите от валутния блок трябва да одобрят отпускането на средствата, след което Управителният съвет на постоянния спасителен фонд на еврозоната ще одобри официално отпускането на 500-те млн. евро, поясняват от Съвета на ЕС.
Изпълнението на бюджета в Кипър продължава да надминава очакванията, финансовото състояние на банките показва признаци на постепенно подобрение, забелязва се и напредък по отношение на реформите в подкрепа на растежа, посочва се в становището на еврогрупата.
Справянето с прекомерното ниво на необслужваните кредити остава основен приоритет за Кипър, за да се даде тласък на кредитния растеж и да се гарантира, че банките продължават да подобряват устойчивостта си, пише още в становището.
На днешната среща финансовите министри на държавите от валутния блок са обсъждали и начини за намаляване на високата данъчна тежест върху труда в региона. Договорено е провеждането на неформален сравнителен анализ на данъчното облагане в сферата.
Намаляването на данъчната тежест върху труда има потенциал да стимулира растежа и да подкрепи заетостта, както и да допринесе за по-доброто функциониране на еврозоната, посочва се в декларацията, приета от министрите.
По-нататъшните инициативи за промени в данъчното законодателство във валутния блок ще се правят на базата на резултатите от анализа. Ще се направи и оценка как евентуално намаляване на трудовите данъци би се отразило на бюджетите на страните.
На днешната среща министрите са дискутирали и ситуацията в Гърция. Еврогрупата изразява увереността си, че новото правителство, което ще бъде сформирано след парламентарните избори по-късно този месец, ще работи конструктивно със своите партньори от еврозоната и институциите ще приложат нова програма за икономическо приспособяване на Гърция, договорена през август.


Жена загина, след като бе блъсната от кола
Търсят управители на ДКЦ „Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“ и Дентален център I във Варна
Откриха процедура за избор на съдебни заседатели при Окръжен съд – Варна
Община Варна отличи бронзовия медалист по щанги Христо Христов
Омбудсманът: Варненци сигнализират за високи цени и за проблеми с ТЕЛК-овете
AI и облачни услуги и нови пазари ускоряват растежа на Shelly Group
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 1
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 2
Новините в развитие
Искрен Иванов: САЩ и Китай са партньори, а не стратегически опоненти
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Мирчев за инцидента: Нито някой ме е бил, нито аз съм бил някого
Море 2026 г.: Фрапе - 3€, комплект чадър и шезлонг достигат 23€
КЗК обвини 7 фирми в картел при доставка на болнична храна и на машини за добив и строителство
СДВР: Ивайло Мирчев е бил нападнат от агресивен шофьор
Симеон Николов отива да играе заедно с брат си Александър в Италия