Испанците гласуват днес на изборите в страната, в рамките на които за първи път от десетилетия се борят повече от две партии, предава BBC.
Новата партия “Подемос”, която се обяви против строгите икономии, и либералната “Граждани” отправят предизвикателство на Народната партия (НП) и на социалистите.
Проучванията на общественото мнение показват, че Народната партия на премиера Мариано Рахой има преднина. По време на неговото управление Испания успя да излезе от финансовата криза и да се насочи към икономическия растеж. Консервативната НП в момента има мнозинство в долната камара на парламента. Новите партии “Граждани” и “Подемос” издигат свои кандидати за първи път.
Кореспондентът на BBC в Мадрид Том Бъридж твърди, че и двете са настроени, че ще получат голяма част от гласовете, слагайки край на монопола на традиционните големи партии в Испания.
Почти сигурно е, че нито една партия няма да получи мнозинство в парламента, така че ще е необходима някаква форма на коалиция.
Избирателните секции отвориха врати днес в 9 ч. местно време и ще приключат работа в 19 ч. Очаква се първите резултати да бъдат обявени минути по-късно, а окончателните - два дни по-късно.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
преди 9 години Рахой спечели но не както предвидих Сгреших Испанците не се оказаха толкова умни колкото ги мислех Сега вариантите са два Никои да не направи правителство и нови избори Но по вероятно е социалистите и Подемос да направят правителство -гръцки сцинарии Връщане към рецесия и нови избори през 2016 Испанея я чакат тежки дни Но аз сгреших Признавам си отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Рахой пада от власт, това е 99% сигурно, защото няма с кого да се коалира и формира мнозинство. Социалистите обявиха, че НЯМА да се коалират с Рахой, Подемос са твърдо против него, а Каталунските сепаратисти НИКОГА няма да се коалират с Рахой, защото те искат независимост от Испания. А това ще подкопае силно ЕС, което е добре за всички нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Samo sled nakolko chasa she rasberem koi ot dvamata e prav отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Испания ще се насочи към гръцкия сценарии, защото Рахой няма да може да формира кабинет. Социалистите и Подемос ще дойдат на власт, а това реално ще роди нов Ципрас в Испания. Испания ще нанесе много по-тежък удар на еврото и ЕС отколкото Гърция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Tova koeto se sluchi vav G B she se sluchi dnes v Spane Desnite she spechelat ubeditelno Ispanzite sa umni hora i dobre snat ch ne moge da ima dobra sozialna politika bes silna stabilma i generishta visok rast ikonomika отговор Сигнализирай за неуместен коментар