За различни методи за фалшифициране на млечните продукти предупреждава руската агенция за ветеринарен и фитосанитарен контрол – Россельхознадзор, на своя сайт. От публикацията става ясно, че проблем и за руския пазар се оказват добавените растителни мазнини – палмово, соево или кокосово масло.
С цел увеличаване на печалбите производителите разреждат млякото с вода, добавят нишесте, сода и дори гипс, предупреждават още руските санитарни власти. По този начин обаче се намалява и хранителната стойност на продуктите. Отделен е въпросът доколко безопасни за здравето са млечните храни с „добавките“.
Фалшивите млечни продукти на пазара се отразяват и върху развитието на нормалната конкуренция и добросъвестните производители се оказват в неизгодна позиция, е записано още в анализа.
Проверката е показала например, че в сметаната се влага вода, нискокачествени млечни компоненти, стабилизатори и вкусови добавки. При сирената също има добавена вода, растителни мазнини или нарушения в режима на съзряване на продукта.
Фалшивото прясно мляко най-често се произвежда от сухо мляко с добавени допълнително мазнини. Има случаи на "подмяна" на един вид мляко с друг - особено при козе мляко, чиято цена е по-висока, става ясно още сайта на Россельхонадзор.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
преди 10 години ми аз не ям майонеза и без тва не полезна ако искам яйца си ги купувам от кокошки дет са слушали Моцарт по цел ден ..... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Аз ако ти кажа какви месища въртим вкъщи ще си отрежеш главата, то не са пастърми от филета, то не са суджуци. В София можеш да си намериш прилична стока, просто не можеш да вярваш на всеки магазин с "месо" че продава добра стока (справка пилетата пълни с вода). В провинцията не съм ходил доста време вече и съм изгубил представа. Са като отидеш във фантастико и си купиш свинско за 5 лв/кг много ясно, че ще ядеш ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Яйца, мляко, месо....това са продукти за гражданите на западна Европа! За киртаците от изток НЯМА! Не могат си го позволят! Не им се полага! Тоооо.. ТЯХ и без друго за пушечно месо ги отглеждат. Я доживеят до пенсия я не... Ако доживеят предназначението им ще е да ОТГЛЕЖДАТ месото, млякото и другата ЕКО храна а НЕ да я ядат! :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Яйца, мляко, месо....това са продукти за гражданите на западна Европа! За киртаците от изток НЯМА! Не могат си го позволят! Не им се полага! Тоооо.. те и без друго за пушечно месо ги отглеждат. Я доживеят до пенсия я не... :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години В маьонезата яйца може и да няма но....кокошките в ЕС са щастлиФти! ха ха ха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години няма яйца в майонезата, не си ли чул отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години добавят нишесте, сода и дори гипс ....-----------------------------------------------------------------може и бетон да бъркат там.... после с него варосват и двореца на Путина тц тц тц ей тея щом камъни са почнали да плюскат сметай ние до къде треа да сме я докарали .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар