fallback

ЕЦБ: Слабата търговия е новата нормалност след кризата

Глобалната търговия расте средно двойно по-бързо от БВП преди кризата, съотношението на вноса към световния БВП до голяма степен стагнира

18:30 | 20.09.16 г.
Автор - снимка
Създател

Търговията вероятно ще остане слаба през следващите години, прогнозира Европейската централна банка (ЕЦБ), цитирана от Bloomberg.

Макар че глобалната търговия расте средно двойно по-бързо от брутния вътрешен продукт (БВП) преди кризата, съотношението на вноса към световния БВП до голяма степен стагнира през последните пет години и вероятно ще остане на тези нива, пише в икономическия бюлетин на ЕЦБ, публикуван днес.

Нарастващото значение на развиващите се пазари, където търговията има по-малък принос за ръста, както и изчезващите структурни фактори понижиха еластичността на търговията на глобално и национално ниво, пише в доклада.

„Поглеждайки напред, тенденциите при структурните фактори e малко вероятно да се обърнат в средносрочен план. Постепенното пренасочване на дейността към развиващите се пазари се очаква да продължи. Освен това структурните развития, които стимулираха търговията в миналото – понижаващите се разходи за транспорт, либерализацията на търговията, разширяващите се глобални стойностни вериги, не се очаква да подкрепят търговията по същия начин в средносрочен план“, пише в доклада.

Търговската еластичност (средният темп на глобален ръст, разделен на средния темп на ръст на световния БВП) на глобално ниво, с изключение на еврозоната, се понижи от 1,8 преди кризата през периода 1995-2007 г. до 0,9% през 2012-2015 г. Част от тази слабост, особено през миналата година, беше причинена от шокове в страни като Русия и Бразилия.

ЕЦБ очаква ръстът на глобалната търговия постепенно да се повиши до нивата, съответстващи на БВП, връщайки еластичността на глобално ниво (без еврозоната) към „новата нормална“ стойност от около 1.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:27 | 05.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още