Учени в Германия пуснаха в експлоатация смятаното за най-голямо изкуствено слънце в света, което ще им помогне да разработят нови начини за производство на гориво, безопасно за климата, съобщи Асошиейтед прес.
Експериментът "Синлайт" в град Юлих, на около 30 километра западно от Кьолн, се състои от 149 огромни ксенонови прожектора, каквито обикновено се използват във филмовата индустрия за симулиране на естествената слънчева светлина. Като ги фокусират върху място с размери 20 см х 20 см, учените от Германския авиокосмически център се надяват да произведат еквивалент на 10 000 пъти повече слънчева енергия, отколкото би стигнала до него при обикновени условия.
Създаването на подобни условия като във фурна, с температури, достигащи до 3000 градуса по Целзий, е ключово за тестването на нови начини за производство на водород.
Водородът се смята за гориво на бъдещето, защото при изгарянето му няма въглеродни емисии и не увеличава глобалното затопляне. Той обаче не съществува в природата и трябва да се произвежда чрез разделяне на водата на двата ѝ компонента (другият е кислород). За този процес сега е необходимо много електричество.
Учените се надяват да избегнат фазата с електричеството, като уловят огромното количество енергия, което достига Земята под формата на слънчева светлина.
Изкуственото слънце в Германия е предназначено да изнесе лабораторните експерименти на следващото ниво. След като учените овладеят техники за производство на водород с 350-киловатовата мрежа на "Синлайт", процесът може да бъде засилен, за да достигне ниво, подходящо за промишлеността. Целта е един ден да бъде използвана слънчева светлина, а не изкуствената от експеримента в Юлих, за който е необходима много енергия. Само за четири часа с него се изразходва толкова електричество, колкото четиричленно семейство използва за една година.
/БТА/


Зеленски се обяви против провеждане на избори по време на войната
Почина туристката, която пострада при тежко падане под Мальовица
Йотова участва в закриването на 21-вия иконографски събор в Бачковския манастир
13 ранени в катастрофи у нас за последното денонощие
Бус се обърна на път близо до Варна
Nvidia увеличава цените за AI сървъри и чипове с над 15%
САЩ навлязоха в ерата на застаряващ, застрашен хегемон
Когато Тексас охладнее към центровете за данни, Big Tech има проблем
Обратните изкупвания на Бесент лекуват симптомите, а не финансовия проблем в САЩ
"Шест мрежи": Залогът за трилиони долари на Китай за икономиката на AI ерата
Bugatti реставрира стар Veyron, за да го превърне в истинско бижу
Непознатата Гърция 6: Амфиполи
Откраднат преди 33 години автомобил беше върнат на собственика
BMW разкри защо няма да има нова 8-Series
Citroen AX на 40: Малкият автомобил, който спаси марката
"Плаващият ужас" достигна бреговете на Европа
Зеленски с отговор към Федоров: Изборите по време на война са твърде опасни
Тайните на сибирската одисея на Путин: Какво се крие зад пътуването на руския президент?
Нинова: Цените продължават да хвърчат нагоре и хората да обедняват
Руски пенсионер се опита да свали четири украински дрона с пушка, едва не го глобиха