Инвеститори са вложили рекордните над 6 млрд. долара нов капитал в европейски акции през последната седмица, подчертавайки безпощадния апетит за активи на Стария континент на фона на ускоряването на растежа, възстановяването на печалбите и критично важни избори в няколко европейски държави, пише FT.
За първи път поне от 2000 г. насам инвестиционният поток надвишава границата от 6 млрд. долара, показват данни на EPFR, цитирани от изданието.
Инвестиционният поток към фондовете, които инвестират в европейски акции, оценява високо доверието в този клас активи, които през 2016 г. преживяха тежки времена заради усилията на централните банкери да се справят с дефлацията и Brexit.
Поражението на Марин льо Пен на президентските избори във Франция донесе облекчение за инвеститорите и намали поне краткосрочните рискове пред еврото. През миналата година именно политическата несигурност беше основният фактор, който отблъскваше инвеститорите от акциите в Европа.
"Благодарение на макроикономическите интервенции от централните банки е постигната точка на преобръщане“, коментира Винай Панде от UBS Wealth Management. "Това, което очевидно ни помогна да ни върнем, бяха данните. Що се отнася до корпоративните приходи, растежът им в Европа е дори по-добър, отколкото в САЩ. На последно място е и политическият риск. С отминаването му отново трябва да се задейства законът на гравитацията“, допълва анализаторът.
Капиталите, насочени към френски акции, се увеличават до 1,7 млрд. долара след изборите. Други 2 млрд. долара се насочват към специализирани германски фондове.
Водещите индекси във Франция, Германия, Испания, Италия и Швейцария нарастват с повече от 10% през тази година.
Икономическият растеж в Европа продължава да се ускорява, а последните проучвания на производителността показват, че тя расте с по-бързи темпове в Европа, отколкото в САЩ.
Безработицата в региона също се понижава. През миналата година в еврозоната са създадени повече от 1 млн. нови работни места на фона на стабилизирането на инфлацията.
Същевременно американските фондове отчитат изходящи инвестиционни потоци вече втора поредна седмица, въпреки че S&P за кратко постигна нов рекорд. През изминалата седмица инвеститорите са изтеглили 2,4 млрд. долара от американските фондове, с което от средата на март насам обратните изкупувания достигат 20 млрд. долара.


Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Рекордно топлото Средиземно море заплашва Европа с мощни и продължителни бури
Иран набелязал ли е България: какво знаем за потенциалните цели и може ли „Безмер“ да бъде ударена
Сушилня или простор на балкона: Какво предпочитат българите?
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Емисиите на облигации в Европа се завръщат с рекорден темп след ваканцията
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Цените на жилищата във Великобритания спаднаха за първи път тази година
SK Hynix обяви обратно изкупуване на акции за $29 млрд.
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Единственият брадат лешояд в България е сред жертвите на предполагаемо отравяне (СНИМКИ)
Ивайло Мирчев: Вместо неясни мерки за Безмер, правителството да търси подкрепа от НАТО
Сияйната кралица Рания показа новородените си внучки
Русия започна да внася горива заради недостига