Румънският министър на труда Олгуца Василеску заяви днес, че планираното увеличение от 1 юли на заплатите на част от бюджетните служители се отлага, но увери, че от 1 янури 2018 г. всички бюджетни служители ще имат брутно увеличение на заплатите от 25%, а от 1 март ще има допълнителни увеличения за някои категории, пише БТА, позовавайки се на румънския вестник Adevarul.
"От 1 януари 2018 г. всички бюджетни служители ще имат брутно увеличение от 25 процента. От 1 март 2018 г. още 25 процента за преподавателите, което добавено към предишните 25 процента означава в действителност увеличение от 50 процента. Пак от 1 март лекарите и медицинските сестри ще имат (сумарно) увеличение от 100 процента", посочи Василеску.
Изданието отбелязва, че при това положение увеличенията на заплатите няма да следват първоначално определения от министерството на труда календар, който предвиждаше от 1 юли да бъдат увеличени с 20 процента заплатите на военния персонал и с 5 процента на полицаите. От същата дата беше предвидено увеличение на основната заплата на служителите в местната публична администрация, както и на кметовете, заместник-кметовете, председателите и заместник-председателите на окръжните съвети.
Същевременно синдикалистите обявиха, че може да организират протести, недоволни от обявените днес изменения в проектозакона за заплатите. Синдикалистите в образователния сектор подчертаха, че с отлагането на увеличенията на заплатите грубо се нарушава програмата на управляващата коалиция, съобщава в. "Ромъния либера".
От своя страна синдикалистите от здравеопазването казаха, че министерството на труда не се е консултирало с тях за тези промени и предупредиха, че са в готовност за организиране на протести.


Морето взе поредна жертва! Софиянец се удави край Царево
Bloomberg TV Bulgaria: България може да избегне воден режим с по-добро управление на водата, смята учен от БАН
Окошариха 70-годишен бивш служител на "Приморски" по аферата „Баба Алино“
Удар: Хиляди ментета на луксозни марки задържаха митничари от Варна
Шефът на полицията с изявление по случая с изчезналото дете край Варна
Вл. Владимиров: ЕС правилно има по-балансиран подход към изкуствения интелект
Citi очаква петролът да поевтинее до $60, след като шокът от Ормуз отмине
Ефектът за петрола от примирието е геополитически удар на САЩ по Китай и Русия
Петролът се стабилизира, след като доставките през Ормузкия проток се увеличиха
Златото се насочва към 4200 долара след обрат в очакванията за Фед
В Русия се редят на опашка за „пиратски“ BMW-та
Първа фатална катастрофа с камион на Tesla
Маслото мирише на изгорели газове – трябва ли да се притеснявате?
Автомобили за милиони бяха конфискувани от измамник
67-годишно разпадащо се BMW се продава по-скъпо от ново M3
Акция на ГДБОП, влезе в централата на ВиК-Бургас
Божанов към Донев: Нямате управленска програма, не знаете какво да напишете в нея
Ето защо жените над 40 е важно да тренират с тежести
Рейтингът на кабинета “Радев” пада, през есента ще има протести
Жител на Свищов откри човешки останки