fallback

Германският конституционен съд с решение в полза на ядрените концерни

Най-висшата съдебна инстанция във федералната република реши, че данъкът върху горивните елементи за реакторите е противоконституционен

13:29 | 07.06.17 г. 1

Германският конституционен съд реши, че наложеният данък върху горивните елементи на предприятията, които произвеждат ядрена енергия, е противоконституционен, съобщиха германските медии. Данъкът беше наложен между 2011 и 2016 г.

Решението на най-висшата съдебна инстанция в Карлсруе на практика прави закона, с който беше въведен данъкът, нищожен. Затова засегнатите ядрени концерни биха могли да си върнат от държавата общо над 6 млрд. евро. Според съдиите в конституционния съд федералното правителство не е имало законодателните компетенции да налага този данък.

Компаниите плащаха 145 евро за всеки грам от горивните елементи, които за пръв път се използват в един реактор. Според говорител на EON разходите за компанията за плащането на този данък са възлезли на около 2,8 млрд. евро.

Конкурентите им от RWE се надяват да си върнат 1,7 млрд. евро, а EnBW – около 1,44 млрд. евро от държавата.

След ядрената катастрофа във Фукушима през март 2011 г. шведският концерн Vattenfall не управлява ядрени реактори в Германия, посочва Frankfurter Allgemeine Zeitung.

По данни на финансовото министерство този данък е осигурил общо 6,285 млрд. евро в германската хазна.

Засегнатите компании отнесоха въпроса към редица финансови съдилища и съдиите в Хамбург изразиха принципни съмнения за това, доколко законът е конституционен.

FAZ посочва, че след споразумение с правителството за финансирането на скъпия отказ от ядрената енергетика, компаниите оттеглиха няколко от исковете си срещу федералните власти в Берлин, но така и не се отказаха да оспорват данъка върху горивните елементи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:05 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още