fallback

ЕК поиска мандат от страните членки за преговори с Русия по Северен поток 2

За да бъде утвърдено, то трябва да бъде подкрепено с квалифицирано мнозинство в Съвета на Европейския съюз

17:31 | 09.06.17 г. 8
Автор - снимка
Редактор

Европейската комисия поиска днес мандат от Съвета на Европейския съюз за преговори с Русия по ключовите принципи за опериране на Северен поток 2, съобщиха от пресслужбата на Комисията.

За да бъде утвърдено, то трябва да бъде подкрепено с квалифицирано мнозинство в Съвета - 55 на сто от държавите в Общността, представляващи поне 65 на сто от населението на ЕС.

Говорител на институцията поясни, че около разширението на газопровода засега съществуват "правни празноти", които би следвало да бъдат запълнени. Той не отговори по същество на въпрос защо комисията не е поискала да преговоря по същия начин за проекта "Южен поток", предава БТА.

В отговор на въпрос защо ЕК предприема днешния ход, след като председателят на Европейския съвет Доналд Туск и няколко държави от ЕС вече ясно са възразили срещу намеренията за разширяването на газопровода, говорителят посочи, че не става дума за политически предпочитания и пристрастия, а за законодателен въпрос. В съобщение на ЕК по този повод се посочва, че според комисията разширяването на газопровода не съвпада с намеренията на ЕС в областта на енергийната сигурност.

ЕК иска да гарантира, че ако бъде построен, газопроводът Северен поток 2 ще оперира по „прозрачен и недискриминационен начин с подходяща степен на регулаторен надзор и в съответствие с основните принципи на международното и европейското енергийно право“ се казва в прессъобщението.

Комисията смята, че проектът Северен поток 2 не допринася за целите на Енергийния съюз за предоставяне на достъп до нови източници на доставки, маршрути или доставчици и че той може да позволи един доставчик да заздрави позицията си на газовия пазар в ЕС и да доведе до допълнителна концентрация на маршрутите за доставка. Според Комисията вече има добре функционираща инфраструктура за пренос на газ, с която се гарантират енергийните доставки в Европа. В същото време построяването на Северен поток 2 застрашава съществуващите транспортни маршрути, най-вече през Украйна.

Макар че наземният газопровод, част от Северен поток 2, трябва да съответства изцяло на енергийните правила на ЕС, задграничната му отсечка секция се намира в специфична ситуация, тъй като част от нея, и реално единствената му входна точка, е извън юрисдикцията на ЕС. Именно заради това Комисията иска мандат от страните членки да се договори специална правна рамка, която ще взема предвид фундаменталните принципи на международното и европейско енергийно право.

Новото законодателство би следвало да обхване въпросите за прозрачността при работата на газопровода, недискриминационно определяне на тарифите за преноса на гориво, подходящ по мащаб и недискриминационен достъп на трети страни до съоръжението, частично разделение между дейностите по доставка и пренос на газ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:15 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още