Гласоподавателите във Франция отново отиват да урните – за първия тур от парламентарните избори, предава Ройтерс. Вторият тур ще се състои на 18 юни, посочва информационната агенция.
Вотът е изключително важен за президента Еманюел Макрон, които се нуждае от голямо мнозинство в Националното събрание, за да прокара реформите си на фона на преживяващия пълна трансформация политически пейзаж в страната.
Изборите са ключови за Макрон при отслабените позиции на двете традиционни големи формации - дясната (партия "Републиканците") и лявата (Социалистическата партия). Крайнодесният Национален фронт и радикалната лява партия "Непокорна Франция", които постигнаха сериозен пробив на президентските избори с антиевропейската си програма, запазват силното си присъствие благодарение на гласовете на разочарованите от глобализацията, предава БТА.
Френските избиратели ще гласуват за 577 депутати в Националното събрание, 11 от които представляват французите, живеещи в чужбина. Всеки избирателен район обхваща около 125 хил. души.
Изборните бюра в големите градове отварят врати в 8 часа местно време и затварят в 20 часа, когато се очакват и първите прогнози за частичните резултати.
Ако никой от кандидатите за дадено място не получи повече от 50 процента от гласовете на първия тур, двамата с най-много гласове автоматично се класират за втори тур. Същото се отнася и за всеки кандидат, подкрепен от над 12,5 процента от регистрираните избиратели, дори да се класира трети или четвърти.
На вторият тур бива избран кандидатът, получил най-много гласове, независимо от избирателната активност.
На първият тур се явяват общо 7 882 кандидати. Тяхната средна възраст е 48,5 години. Жените са над 42 процента. В сегашното Национално събрание жените депутати са едва 155 от 577, тоест 26,9 процента.
Голяма част от състава на парламента ще бъде подновен, тъй като повече от 200 от досегашните депутати не се кандидатират за нов мандат. Значителен принос за това има решението на президента Макрон партията му "Република, напред" да издигне за кандидати представители на гражданското общество.
Другата основна причина е новият закон, предотвратяващ възможността да се заемат едновременно няколко изборни длъжности. Той накара някои досегашни народни представители да не се кандидатират за парламента, за да запазят местния си изборен пост.
Вчера бе гласуването на първия тур в отвъдморските френски територии, а още преди седмица французите в чужбина гласуваха на първия тур.
Според последното проучване на общественото мнение движението на Еманюел Макрон "Република напред" ще спечели он 29 до 31,5 на сто от гласовете. Центристката партия на новия френски президент вече се класира на първо място при гласуването на първия тур за парламентарните избори в страната в 10 от 11-те едномандатни избирателни района, които представляват французите в чужбина


EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
Ц. Лазаров: Златото ще стигне $6000 до края на 2026 г., ако страхът се запази
Наемането в САЩ рязко се забавя
Япония похарчи милиарди, за да подкрепи йената. Защо това не дава резултат?
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Деца превърнаха Ferrari за 530 000 долара в пързалка
10 много бързи SUV на цена до 15 000 евро
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Русия е шпионирала ядрени съоръжения на НАТО с дронове
Брад Пит не желае да се ожени за Инес де Рамон
Линдзи Лоън стана на 40 г., даде съвет
Майли Сайръс сe сдоби със своя кукла Барби
Еволюцията в стила на рожденичката Марго Роби в снимки