В Брюксел ще има извънредно заседание на съвета за сигурност заради опита да бъде извършен терористичен акт на централната гара в града, съобщи белгийската федерална прокуратура, цитирана от ТАСС.
Мъжът, който се опита да извърши терористичен акт, е мъртъв, информира прокуратурата. "Можем да потвърдим, че заподозреният е бил смъртоносно ранен и е мъртъв", казва се в съобщението. Засега прокуратурата няма данни за самоличността му.
По-рано оттам потвърдиха, че разглеждат взрива на гарата като терористичен акт, предаде БТА.
Мъжът е успял да взриви малко взривно устройство край билетните каси, когато разбрал, че военен патрул го е забелязал и се приближил към него. Патрулът веднага е открил огън. Атентаторът не е починал веднага, а малко по-късно от раните си. Други пострадали няма.
От прокуратурата добавиха, че евакуацията на хората от центъра на града е предпазна мярка във връзка с взрива на гарата.
Белгийският премиер Шарл Мишел призова в Twitter гражданите да следват инструкциите на властите. Той и вътрешният министър са следили развитието на обстановката от националния кризисен център.
Премиерът свиква извънредно заседание на съвета за сигурност тази сутрин заради инцидента на централната гара в столицата, съобщи правосъдният министър Коенс Генс, цитиран от ТАСС.
Той изказа признателност на военните, полицията и прокуратурата, както и на персонала на железниците за смелостта и професионализма им при справянето с тази ситуация.
Веднага след инцидента снощи гарата и намиращият се в съседство с нея исторически център на града, включително многобройните заведения и красивият стар площад "Гран плас" са евакуирани. Хората са посъветвани да се отправят към съседните станции на метрото.
Полицията обясни действията си с възникнала терористична заплаха и установи кордон за сигурност, казват свидетели, цитирани от белгийски медии. В района патрулират допълнително изпратени служители на силите на реда.
Брюксел е в повишена степен на терористична опасност от над 18 месеца след атентатите в Париж през ноември 2015 г. и последвалата едновременна терористична атака на летището на Брюксел и в градското метро през март м.г., при която загинаха общо 32-ма души.


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Емисиите на облигации в Европа се завръщат с рекорден темп след ваканцията
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Рецепти с октопод, перфектни за остатъка от лятото
Хейдън Пенетиър била с патерици преди смъртта си
Самолетоносачите на САЩ: "Плаващ затвор", където леглата се превръщат в ковчези, а небето рядко се вижда
Изкуственият интелект променя биологичните оръжия: Светът не е готов за новата заплаха
38 случая и четири жертви на западнонилската треска в Северна Македония