Международната рейтингова агенция Fitch Ratings предупреди, че може да понижи рейтинга по държавния дълг на Каталуния. И друга агенция за кредитен рейтинг - Standard & Poor's, публикува подобен доклад по-рано през седмицата на фона на засилващото се напрежение с Мадрид, което ескалира заради натиска за отделянето на региона.
Според Fitch политическото напрежение между централното правителство и Каталуния „вероятно ще се увеличи в краткосрочен план“. „Това може да доведе до непредвидими събития, включително потенциално премахване на държавните фондове за ликвидност в Каталуния", добавя агенцията за кредитен рейтинг, цитирана от Ройтерс.
Кредитният рейтинг на региона вече е в спекулативната категория "BB". Fitch оправдава решението си с "непредсказуемите събития", които могат да се случат, включително "възможни смущения" в ликвидността, до която има достъп Каталуния, макар и "това да не е най-вероятният сценарий в момента" според агенцията.
Късно в сряда S&P Global Ratings обяви, че поставя облигациите на региона в списъка за наблюдение и потенциално понижение на рейтинга, като постави оценка "credit watch negative". "Виждаме опасност тази ескалация да навреди на координацията и комуникацията между двете правителства, което е от съществено значение за способността на Каталуния да обслужва дълга си навреме и изцяло", пише в изявлението на S&P.
S&P също се обосновава с ескалацията на политическия конфликт между централното правителство на Испания и местните власти на провинцията след референдума в неделя. Оттогава конфликтът ескалира, след като испанското правителство отхвърли каквото и да било посредничество в кризата с Каталуния и призова местния премиер Карлес Пучдемон да се върне на пътя на закона, "от който изобщо не биваше да се отклонява". По-рано през деня Пучдемон нарече централното правителство "безотговорно" заради отказа му да приеме посредничество.
Каталуния е основен двигател за икономическия растеж на Испания и генерира около 19% от БВП на страната.
Основният борсов индекс на Испания IBEX 35 се възстанови в четвъртък от резките спадове в началото на седмицата, тъй като испанското правителство предприе стъпки за блокиране на отцепването на Каталуния. Fitch заяви, че очаква сегашното напрежение между Мадрид и каталунските власти да се смекчи.
„В средносрочен план нашето предположение е, че сегашното напрежение ще се облекчи и подкрепата на централното правителство за Каталуния при обслужването на дълга ще продължи", посочва агенцията.
Всичко за събитията в Каталуния следете тук.


Ветроходци от Бургас с дубъл в юбилейното 50-о издание на регатата „Порт Варна 2026
Млад шофьор пострада при катастрофа край Варна
Един загина, а двама пострадаха при пожари за денонощие у нас
Цените на петрола скочиха рязко след поредния рунд атаки между САЩ и Иран
Черен вторник на пътя: Петима загинали и 30 ранени за денонощие у нас
Цаца, ама риба: Oгромна част от българския улов отива за износ в Европа и Азия
Възрастните хора са актив за икономиката, в ОАЕ вече има агенция за дълголетието
Безплатното електричество е пътят към енергийно изобилие
AI няма да върне ерата на бърз растеж, предупреди Нобелов лауерат
Майкъл Бъри може да се окаже прав за производителите на чипове памет
Малката G-Class няма да се прави в Германия
Още една система вече е задължителна за всяка нова кола
Карбонът в суперколите е кошмар за инженерите
Новата Dacia Striker: 17 ключови факта
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Наложиха възбрана на имотите на Олег Невзоров заради дело, свързано с "Баба Алино"
България: Сигурността на НАТО и Близкия изток вече са неразривно свързани
Българските води сред най-чистите в Европа: Безопасни са на 95%
Спират водата в кв. „Курило“ в Нови Искър на 9 юли, четвъртък
Съдът отмени решението за референдума за завода за барут в Карлово
преди 8 години Не разбрах, тези всичките рейтингови агенци смта каталня за отделна държава ли вече та ще им свалят рейтинга?А на Испания? Или за ЕС не може, защото това единственото правилно, което може да съществува....А, кога смятат да свалят рейтинга на Област Смолян? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години На колектива вече не му става...тъй че , всеки да си търси мястото под слънцето...и да се оправя сам , естествено ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Имаше една стара поговорка - който се цепи от колектива, колектива ще му.....Та така и с рейтингите на Каталуния и UK. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Понижават , щот тъй са им поръчали отгоре... абе тия рейтинговите агенции защо въобще още ги пишат , по фалшиви от тях няма . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Абе що бе, даже трябва да им го повишат. Все пак дълговете за Мадрид ще останат :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар