Франция ще вдигне извънредното положение, което въведе веднага след терористичните нападения в Париж отпреди две години и удължава вече шест пъти, съобщава онлайн изданието Politico.
Режимът се предвижда да бъде заменен от нов, по-строг закон за борба с тероризма, който предоставя на полицията и следователите широки правомощия за задържане и разпит на заподозрени в тероризъм. Някои от тези правомощия ще действат постоянно, отбелязва изданието.
По време на церемония по подписването на закона президентът на Франция Еманюел Макрон коментира, че новият закон ще позволи на Франция да "излезе от извънредното положение от 1 ноември, като същевременно гарантира сигурността на гражданите“.
Законът обаче получава и тежки критики, защото според някои политици ще насърчи дискриминацията срещу френското мюсюлманско малцинство.
Макрон допълва, че нормативният акт ще претърпи оценка след две години, за да се види действието му и необходимостта от корекции. „Всичко в този закон, което има нужда да бъде променено, ще бъде“, уверява той.
От встъпването му в длъжност през май миналата година досега във Франция се случиха няколко атаки с по-малък мащаб във Франция, включително нахлуване в главната жп гара на Марсилия на 1 октомври, припомня изданието.
Спорният закон на Макрон допълнително обединява огромен арсенал за сигурност, който включва дневни военни патрули в големите градове, активизиране на вътрешното разузнаване и създаване на нова антитерористична работна група, която ще работи пряко под ръководството на президента.
Работната група е частично вдъхновена от подобна в САЩ. Целта й е да координира действията на местните и чуждестранни разузнавателни служби след отклонения, особено неуспеха в предотвратяването на три атаки, извършени през 2012 г. от ислямисткия воин Мохамед Мера.
Работната група все още се изгражда в момента.


Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Двама са задържани за вчерашното убийство в Монтана
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Най-голямата криза, пред която се е изправяла Евровизия - Израел
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея