Европейската комисия (ЕК) проучва задълбочено условията, при които Полша въвежда данъчни облекчения за корабостроителниците, става ясно от съобщение на институцията.
От септември 2016 година Варшава облага продажбите на корабостроителниците с „плосък“ данък в размер на 1%. По този начин компаниите в сектора плащат значително по-малко от останалите компании (корпоративният данък в Полша е в размер на 19%), както и от физическите лица, чиито доходи се облагат с между 18% и 32%, в зависимост от размера им.
В допълнение корабостроителниците плащат своите задължения към хазната едва след като строителството на корабите е напълно финализирано.
Полша е изпратила нотификация до ЕК за данъчната промяна за сектора през декември 2016 година. Опасенията в Брюксел са, че данъчните облекчения в Полша ще нарушат конкуренцията, защото поставят местните компании в привилегировано положение спрямо другите европейски компании в сектора. Според първите оценки на ЕК помощта не е необходима за сектора, защото има полски корабостроителници, които са конкурентни на световния пазар в тази област.
По тази причина и започва и задълбочената проверка на предложената от полското правителство мярка.
В отделно решение от ЕК подкрепиха помощта на полските власти за малките и средните компании в корабостроителния сектор. Предвидените мерки са насочени основно към отпускане на грантове и държавни гаранции за заеми, а общата стойност на пакета е 77 млн. полски злоти (18 млн. евро). Тази програма на полското правителство цели привличането на инвестиции в сектора, посочват от Брюксел.
Корабостроителниците в Полша се радват на особена почит от обществото. Компанията в Гданск например се смята за люлката на „Солидарност“, първата синдикална организация в страната, която не е свързана с държавния апарат, основана от Лех Валенса.
„Солидарност“ спечели изборите в страната през 1989 година и това сложи край на комунистическото развитие на страната.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Премиерът свиква среща за овладяване на цените
Слънчево време днес, но на места ще превали
До момента САЩ са похарчили $29 милиарда за войната срещу Иран
Пазарът на труда у нас: Туризмът и търговията водят, производството се събужда