Председателят на Европейската централна банка Марио Драги е заявил пред министрите от еврозоната в понеделник, че вече са изпълнени условията за поне стартиране на преговори по първата фаза от общата Схема за гарантиране на депозитите в Европейския съюз, съобщава Ройтерс, цитирайки представител на съюза.
Коментарите на Драги са вследствие на изявлението на финансовите министри от еврозоната, че не се очаква бърз пробив по банковия съюз – водещият план на блока за укрепване на банковия сектор.
„Бе постигнато значително и достатъчно намаляване на риска, което позволява стартирането на преговори за преминаването към първата фаза от Схемата“, казва представителят на ЕС, цитирайки думите на Драги по време на редовната среща на Еврогрупата.
Германия – най-голямата икономика в еврозоната, иска банките в блока да станат по-здрави, преди да бъде изградена общата схема за гарантиране на депозитите. Това изисква повече намаляване на риска.
Берлин се опасява, че схемата ще принуди германските кредитори да плащат за загуби на по-слаби банки в други държваи.
Драги е заявил пред министрите, че мерките за намаляване на риска трябва да бъдат преследвани при всички положения, особено за свиването на лошите заеми, които все още представляват бреме за много банки, особено в Южна Европа.
Съгласно предложенията на Европейската комисия от октомври общоевропейската схема ще се прилага само когато националните схеми са изчерпали всичките си налични пари.
В първата си фаза общоевропейската схема ще дава кредити на националните гаранционни схеми, за да покрият 30% от загубите си. Този процент ще се увеличи постепенно до 90% от 2021 г.
Във втората фаза схемата директно ще покрива загубите на вложителите, но само отчасти, а националните схеми за гарантиране на влоговете ще продължат да носят бремето от банкова криза.


Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
MARA: Енергията е ключ към AI
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
"Бъдещето: От образование до кариера" поставя фокус върху уменията, които ще определят пазара на труда
Какво става с Джена Елфман – една от звездните блондинки на 90-те?
МОК въвежда генетичен тест за пола на Олимпийските игри в Лос Анджелис
КЗП завежда колективен иск срещу електроснабдително дружество
преди 8 години По-скоро търсят начин, как хем да задължат безкрайно една държава, хем да не я фалират:"Във втората фаза схемата директно ще покрива загубите на вложителите, но само отчасти, а националните схеми за гарантиране на влоговете ще продължат да носят бремето от банкова криза."ЕС ще дава само до санитарния минимум, докато останалите дългове си остават. Това е супер, когато санитарния минимум си го купуваме от Германия например. Криза ни удря, ЕС (Германия) дава пари колкото да не фалитнем окончателно и друг, но дълговете си остават.Имайки предвид нашата малка задлъжнялост, това им решава сериозен проблем с нашата независимост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Много важна новина, явно има съмнение дали националните схеми за гарантиране биха се справили при задаващите се проблеми, затова всичките отиват в един кюп, че като дойде проблема всичките да го отнесем ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар