fallback

ЕЦБ затяга правилата за необслужаваните заеми в еврозоната

Банковият надзорен орган за пръв път обяви времеви ограничения за това колко бързо кредиторите трябва да заделят капитал за заеми, станали лоши

13:05 | 15.03.18 г.

Европейската централна банка (ЕЦБ) заяви на банките в региона, че ще трябва да затегнат усилията си за справяне с лошите заеми, докато продължават да се борят с необслужвани заеми за почти 1 трлн. долара, съобщава Bloomberg.

Банковият надзорен орган за пръв път обяви времеви ограничения за това колко бързо кредиторите трябва да заделят капитал за заеми, станали лоши. Насоките, публикувани днес, са поредният опит на властите да се справят с проблем, който все още ограничава способността на банките да дават кредити и да отбележат печалба десетилетие след финансова криза.

Кредиторите трябва напълно да покрият необезпечената част от необслужвани заеми в рамките на две години, като лимитът е седемгодишен при гарантираните кредити, заяви ЕЦБ. Насоките за заеми, които стават лоши след 1 април, ще бъдат налагани към банките за всеки отделен случай. Въпреки това кредиторите ще трябва да се отчитат пред ЕЦБ за провизиите си срещу необслужвани дългове едва от началото на 2021 г., заяви базираната във Франкфурт банка.

Банките трябва да разберат, че това е много важен въпрос, с който трябва да се преборят, затова независимо от посочените дати, ние очакваме да дадат на необслужваните заеми много висок приоритет“, каза заместник-гуверньорът на Ирландската централна банка Шарън Донъри, която е и ръководител на групата на високо равнище в ЕЦБ по необслужваните заеми. Банките не трябва да чакат до 2021 г., за да се справят с проблемните дългове, каза тя.

Мерките бяха подложени на засилено лобиране и изправят Италия, която има най-голям товар от лоши заеми, срещу страни като Германия, които искат да разширят насоките към вече натрупаните необслужвани заеми. Италианските централните банкери и финансисти се противопоставиха на оригиналното предложение на ЕЦБ, заявявайки, че то ще застраши банковото кредитиране и икономическото възстановяване на Европа.

Документът на ЕЦБ бе публикуван след проектоправилата на Европейската комисия, представени в сряда. Съгласно тези правила банките имат 2 години да заделят достатъчно капитал, за да се възстановят напълно от необезпечени заеми, станали лоши, и осем години за обезпечени кредити. Предложенията на ЕК важат само за нови заеми, емитирани след 14 март.

Макар че времевата рамка на ЕЦБ е „по-строга“ от тази на ЕК, насоките като цяло са „много по-меки“, тъй като банките ще имат три години, за да започнат да ги прилагат, коментира Фабрицио Бернарди, анализатор във Fidentiis Equities.

Насоките на ЕЦБ важат само за дългове, които ще станат лоши в бъдеще и не за съществуващата купчина лоши кредити от почти 800 млрд. евро.

От банките ще бъде поискано да натрупат капиталови провизии с времето, за да се избегнат неочаквани ефекти. Времевите ограничения на ЕЦБ съвпадат с предложените насоки, публикувани през октомври, което може би предполага, че лобизмът на италианските банки не е имал голямо влияние.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:11 | 07.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още