След споразумение между Движение "Пет звезди" и дясната коалиция италианският парламент днес избра председатели на двете камари, предаде France Press.
Роберто Фико от Движение "Пет звезди" е новият председател на Камарата на депутатите, а 71-годишната Елизабета Алберти Казелати от партия "Форца Италия" на бившия премиер Силвио Берлускони става първата жена председател на Сената.
Четиридесет и три годишният Фико беше избран с 422 гласа от 620 гласували, а Алберти Казелати - с 241 гласа от 320 гласували.
Кандидатурата на Алберти Казелати беше предложена точно преди вота тази сутрин, след помирителна среща на партийните водачи от дясната коалиция, между които снощи имаше сериозни разногласия.
Фико, активист на Движение "Пет звезди" от създаване му и виден защитник на изначалните идеали и принципи на движението, кандидат за председателското място и през 2013 г., беше сред фаворитите, но и неговата кандидатура се наложи едва тази сутрин, след като десницата отхвърли първото предложено име.
Изборът на председатели на двете камари беше първи етап преди да се пристъпи към деликатни консултации за съставянето на ново правителство, планирани за началото на април.
(БТА)


Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Как преминаха разговорите между Тръмп и Си Дзинпин?
Във Варна ще строят нова ясла в район "Младост", ремонтът на ДЯ "Щурче" започва през юли
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Сенатът одобри Кевин Уорш за председател на Фед в оспорвано гласуване
Mythos може да е заплаха, но AI ускорява еволюцията на банковите услуги
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Производители искат ДДС за родни плодове и зеленчуци в рамките на 6-9%
На първо четене: Глобите за необосновани цени ще стигат до 100 000 евро