fallback

Финландия се отказва от експеримента с безусловния базов доход

Двугодишната пилотна програма, която започна в началото на миналата година, няма да бъде удължавана след края на 2018 г.

17:40 | 23.04.18 г. 13

Снимка: Архив Ройтерс

Финландското правителство реши да не удължава ограничения експеримент с изплащане на безусловен базов доход, който предизвика голям международен интерес, съобщава ВВС.

В момента 2 хил. безработни финландци получават гарантирано месечно заплащане от 560 евро (685 долара) като базов доход. „Ентусиазмът на правителството се изпарява. То отхвърли допълнителното му финансиране“, заяви Оли Кангас, който е един от инициаторите на експеримента.

Според някои експерти базовият доход е начин безработни хора да бъдат насърчени да започнат временна работа. Аргументът им е, че той ще предостави гарантирана спасителна мрежа. Това ще помогне за справяне с несигурността, свързана с икономиката на неофициалната заетост (gig икономика), при която служители нямат трудови договори. Поддръжниците на базовия доход казват, че той ще насърчи мобилността на трудовия пазар, тъй като хората ще разполагат с доход между напускането на старата и започването на новата работа.

Двугодишният пилотен проект във Финландия започна през януари 2017 г., като страната стана първата в Европа, която тества безусловен базов доход. 2000-те участници в програмата, всички безработни, бяха избрани на случаен принцип.

Тя обаче няма да бъде удължена след края на тази година, тъй като сега правителството проучва други начини за реформиране на финландската система за социална сигурност.

„Малко съм разочарован, че правителството реши да не удължава програмата“, казва проф. Кангас, изследовател в Института по социално застраховане (Kela).

Той допълни, че правителството е отхвърлило искането на Kela за допълнителни 40 до 70 млн. евро за финансиране на базовия доход за група работещи финландци вместо ограничаване на експеримента само до 2 хил. безработни. Друг изследовател от Kela, Миска Симанайнен, заяви, че „реформирането на системата за социална сигурност е в политическия дневен ред, но политиците обсъждат и много други модели на социална сигурност, а не само базовия доход“.

Когато Финландия започна експеримента, равнището на безработицата в страната беше 9,2% - по-високо в сравнение със скандинавските й съседи. Това, наред със сложността на финландската система за социални помощи, породи призиви за амбициозни реформи в областта на социалната сигурност, включващи и експеримента с базовия доход.

Пълните резултати от пилотния проект ще бъдат обявени едва в края на 2019 г.

През февруари Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) съобщи, че универсална кредитна система като въведената във Великобритания би проработила по-добре, отколкото базовия доход във Финландия.

Изследването на ОИСР установи, че данъкът върху доходите трябва да се повиши с близо 30%, за да се финансира базов доход. Според организацията той ще повиши неравенството в доходите и ще увеличи равнището на бедността във Финландия от 11,4% на 14,1%.

Въвеждането на универсален кредит обаче може да сведе равнището на бедността до 9,7% и да намали сложността на системата за социални помощи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:35 | 08.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още