fallback

ЕК: Спирането на европейско финансиране от бъдещия бюджет ще е крайна мярка

Ако държавите не вземат мерки по препоръките, отправени от ЕК, средства могат да бъдат размествани между различните фондове, заяви Валдис Домбровскис

20:15 | 30.05.18 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Спирането на финансирането от ЕС се предвижда като крайна мярка в бъдещия европейски бюджет (до 2027 година), заяви днес на пресконференция заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис.

Ако държавите не вземат мерки по препоръките, отправени от ЕК, средства могат да бъдат размествани между различните фондове, а спирането на финансирането е крайна мярка. Предлагаме да закрепим връзката между изпълнението на препоръките и отпускането на средства, и да въведем механизъм на препрограмиране, поясни той, цитиран от БТА.

Еврокомисарят по заетостта Мариане Тайсен добави, че държавите подписват в началото на бюджетния период споразумения с ЕК накъде ще насочат фондовете. Няма значение дали междувременно правителствата се променят.

Ако задачите пред правителствата се променят, готови сме да преговаряме, ще проявим гъвкавост, заяви еврокомисарят. При пълно неспазване на договореностите ще възникне проблем, който ще трябва да решаваме, но не очаквам това да се наложи, добави тя.

Преди седмица ЕК представи най-новите си препоръки за отделните държави в ЕС, като за България те бяха три. Първата бе да се подобри събираемостта на данъците и ефективността на бюджетните разходи, включително чрез действия за ограничаването на „сивата“ икономика. Препоръчваше се подобряване на управлението на държавните дружества, на основата на международния опит.

Втората препоръка бе да бъдат предприети последващи действия за осигуряването на надзор и сигурност на финансовия сектор. Препоръчваше се оценка на банковите обезпечения и завършване на промените в правилата за несъстоятелност, както и да бъде насърчена работата на вторичния пазар за необслужвани заеми, посочва БТА.

На трето място се препоръчваше да бъде повишена заетостта сред хората в неравностойно положение чрез повишаване на уменията им. ЕК предложи да се подобри предоставянето на качествено общо образование, особено за ромите и други групи в неравностойно положение. Комисията препоръча нашата страна да подобри достъпа до здравни услуги, да се справи с недостига на здравни работници, както и да въведе постоянна и прозрачна схема за определяне на минималния доход.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:14 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още