fallback

Карни: Китай е един от най-големите рискове за глобалната икономика

Според гуверньора на АЦБ макар страната да е изключителен източник на растеж в глобален план, финансовият сектор в страната се е развил прекалено бързо

11:34 | 12.09.18 г. 1
Автор - снимка
Създател

Китайската финансова система представлява един от най-големите рискове за глобалната финансова стабилност. Това заяви гуверньорът на Английската централна банка (АЦБ) Марк Карни в интервю за ВВС по повод десетата годишнина от световната финансова криза.

Карни също така посочи и някои рискове за местната икономика, сред които последиците от Brexit, увеличаването на задълженията на домакинствата, кибератаките срещу банковия сектор – заплахи, за които банката неведнъж е предупреждавала в редовните си доклади.

„Един от най-големите рискове за глобалната икономика е развитието в Китай“, заяви Карни, цитиран от Ройтерс. По думите му макар страната да е изключителен източник на растеж в глобален план и да се определя като икономическо чудо, финансовият сектор в страната се разви прекалено бързо и налице са много от същите предположения, които бяха направени в навечерието на последната финансова криза.

Гуверньорът на АЦБ също така предупреди, че все още не може да бъде отхвърлена възможността за появата на нова криза с мащабите на започналата в САЩ преди десетилетие, особено ако банкерите и регулаторите станат твърде самодоволни.

„Може ли нещо подобно да се случи отново?... Може ли да има причина за криза – ако сме самодоволни, разбира се, че може“, заяви той.

По думите на гуверньора регулаторите в световен мащаб трябва да останат бдителни, а всяко разцепване на глобалните стандарти в опит да се постигне конкурентно предимство би било опасно.

„Трябва да се замислим не защо нещата ще вървят добре, а какво може да се обърка“, каза той, цитиран от ВВС.

Карни също така заяви, че според него глобалната финансова система вече е „по-справедлива“, а тази във Великобритания се е променила „доста фундаментално“, посочвайки като пример задължението на банките да съхраняват свои средства при възможни сътресения, така че евентуалното бреме да бъде поето от големите инвеститори, а не от данъкоплатците.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:34 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още