fallback

Европейските граждани имат нужда от Европа, която да бъде близо до тях

Голямото предимство на ЕС е неговото многообразие, смята бившият американски представител в блока Антъни Гарднър

21:32 | 12.10.18 г. 6

Гражданите на Европейския съюз (ЕС) имат нужда от Европа, която да бъде по-близо до тях и която да работи, смята бившият американски представител в блока Антъни Гарднър, цитиран от Euractiv.

Голямото предимство на ЕС е неговото многообразие, допълва Гарднър, които напусна поста през 2017 г.

Сега е време европейските политици да обърнат внимание на актуалните въпроси от регионална гледна точка, за да подобрят ефективността на своето управление. Такъв въпрос е младежката безработица и надигането на популизма в отделните страни. 

„Изключително важно е тези политици да продължат да изграждат мостове между младите и политиката на ЕС“, смята Корина Крецу, еврокомисар за регионалната политика.

Крецу, която многократно е защитавала значението на постигането на консенсус при политиката на сближаване преди европейските избори през май 2019 г., предупреди отново ЕС да насочи вниманието си към младите поколения и техните нужди.

Европейската седмица на регионите и градовете беше създадена като празник на кохезионната политика, регионалното единство и иновациите в социално-икономическото развитие. През тази година фокусът на събитието е върху преговорите около политиката за сближаване, нейното бъдеще и дългосрочния бюджет на ЕС отвъд 2020 г.

Петте нови приоритета в предложението на Европейската комисия (ЕК), представени през май, отразяват настоящите и бъдещите предизвикателства, пред които ще бъде изправено европейското единство и съседство, отбеляза Крецу по време на Европейската седмица.

ЕК сега се стреми да свърши достатъчно полезна работа преди промяната в състава на европейските институции след изборите през май догодина. Всяко забавяне може да повлияе негативно върху изпълнението на програмите.

Според Гарднър ЕС трябва да обърне внимание на реалните нужди на гражданите. Външните граници, миграцията, дигиталният единен пазар и изменението на климата са само някои от нововъзникващите предизвикателства пред Европа.

„Във всеки случай ключът към дългосрочното успешно прилагане на политиката за сближаване е култивирането на общи нагласи, които също изискват работа, време и инвестиции в общи проекти и тяхното изпълнение. Държавите членки на ЕС трябва да разберат, че самите те са акционери в голям план, а ролята на регионите и местните власти е от особено значение“, добави Гарднър.

Според председателя на Комитета на регионите Карл-Хайнц Ламберц политиката на сближаване не е политика на миналото, а политика на бъдещето.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:05 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още