fallback

Американският газ на спасението залива Европа

САЩ засилват своите доставки към страните от ЕС с идеята да блокират завършването на "Северен поток 2"

13:47 | 02.05.19 г. 42
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Енергийният министър на САЩ Рик Пери ще подпише два договора за внос на втечнен природен газ (LNG) в Брюксел в четвъртък, като по този начин доставките на американското синьо гориво за Европа ще се удвоят до 112 млрд. куб.м годишно, съобщава Euractiv. 

75 години след освобождението на Европа от окупацията на нацистка Германия „САЩ отново предоставят форма на свобода за Стария континент“, посочва Пери, като добавя: „Но вместо млади американски войници, това освобождение ще бъде под формата на втечнен природен газ“.

По неговите думи това е възможност за Европа да се разграничи от руския газ, който, според американския президент Доналд Тръмп, е успял да постави на колене някои от най-силните европейски икономики.

„Това ще бъде голяма сделка“, подчертава още Пери.

Договорите за допълнителни доставки на LNG са естествено продължение на преговорите от миналата година, между Тръмп и председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер, по време на които двете страни се споразумяха именно за това – увеличаване на вноса на американски газ за Европа.

„Европейският съюз (ЕС) желае да внася повече втечнен газ от САЩ, за да диверсифицира своите енергийни доставки“, посочва още Пери пред журналисти.

Изминали са само няколко години, откакто САЩ започнаха да добиват такъв газ, като в момента Япония е най-сериозният купувач на горивото.

„Очакваме приблизително 8 млрд. куб.м годишно допълнителни доставки на газ за Европа през следващите 12 месеца“, споделя Стивън Уинбърг, асистент на Пери по отношение на изкопаемите горива.

По неговите думи през 2020 г. САЩ ще увеличат своят износен капацитет от 50 млрд. куб.м до 112 млрд. куб.м годишно.

LNG е значително по-скъп от природния газ, който се транспортира чрез газопроводите на Русия и Норвегия, които в момента са основните два снабдителя на този ресурс за Европа.

Но някои страни в ЕС, като Полша и държавите от Прибалтика, са готови да плаща повече с идеята да избегнат енергийното влияние на Русия.

България, която в момента е 100% зависима от руския газ, също възнамерява да внася LNG от САЩ, ако цената е конкурентна.

Но Пери отхвърли всякакви предположение относно намесата на американското правителство в ценообразуването, заявявайки, че зависи от това зависи от всички участници в сделката.

„Северен поток 2“

Според Пери увеличаването на вноса на американски LNG към Европа ще подкопае значението на руския газопровод „Северен поток 2“, който минава по дъното на Балтийско море и ще доставя газ до Германия.

„Това го („Северен поток 2“) икономически неосъществим“, заяви енергийният министър на САЩ.

Според него Русия би затегнала кранчето на природния газ, ако Европа не отговори на нейните интереси.

Той припомни спора между Киев и Москва през 2006-7 г., когато Русия спря преноса на газ по газопровода, минаващ през Украйна към Централна Европа.

САЩ заплашиха да наложат санкции на всички европейски компании, които работят съвместно с руснаците по завършването на проекта „Северен поток 2“, като наказателните мерки „остават на масата“, предупреди още Пери.

По неговите думи налагането на такива санкции зависи от президента на САЩ Доналд Тръмп, който ще реши дали да ги използва или не.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:52 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още