fallback

Фон дер Лайен: Да не притискаме страните от ЦИЕ

Тя призова и към солидарност със страдащите от миграция страни

08:26 | 19.07.19 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Новоизбраният председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди, че страните от Източна Европа не трябва да бъдат притискани, поне не веднага.

„В Централна и Източна Европа мнозина имат усещането, че не са изцяло приети", заяви тя вчера в интервю, цитирано от германския Sueddeutsche Zeitung. Финансови санкции ще бъдат налагани само като крайна мярка, добави Фон дер Лайен, която ще застане начело на EK, която обеща да предприеме мерки за поддържане на върховенството на закона. 

Германката намекна също така, че Италия може да получи отстъпки по отношение на бюджета си, заявявайки, че европейските правила имат голяма гъвкавост, която може да се използва за насърчаване на инвестициите.

Това изказване донякъде противоречи с изказаното от Франс Тимерманс, холандецът, който се очаква да запази ролята на заместник-председател в кабинета на Фон дер Лайен. След като министрите на ЕС проведоха допълнителни разговори относно опасенията на блока спрямо Полша, Тимерманс заяви, че новата ЕК ще упражни силен натиск върху Унгария и Полша във връзка с дефицита на върховенството на закона, заявиха в четвъртък дипломати, цитирани от Ройтерс.

Новоизбраният председател на ЕК призова и към солидарност със страните, принудени да се сблъскват с проблема на миграцията. В цитирано от БТА интервю за Pais тя подчертава, че Италия иска да реформира системата за даване на убежище, предвидена в споразумението от Дъблин. „Длъжна съм да призная, че ми е интересно как е могло да бъде подписано толкова неудачно споразумение", добави тя.

„Разбирам, че страните, които са външни граници на ЕС не искат да продължават да решават сами проблемите на миграцията. Те заслужават нашата солидарност", заяви Фон дер Лайен. "Вече видяхме, че миграцията не е явление, което ще изчезне", предупреди тя. "Но в същото време сме длъжни да търсим хуманни решения".

Необходими са големи инвестиции в Африка, за да намалее миграционния натиск. Трябва да се води и борба с организираната престъпност, да се реформира споразумението от Дъблин и да се гарантира, че Шенген ще може да оцелее, като едновременно това се защитават границите, добави Фон дер Лайен. "Спасяването на животи винаги е наше задължение, но само то не решава основния въпрос", подчерта тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:30 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още