Камарата на представителите на САЩ одобри снощи санкции срещу два руски газопровода – „Северен поток-2" и „Турски поток", по които ще тече руски газ към Германия, Турция и Източна Европа, съобщава БТА. Според гласувания законопроект за военните разходи, двата газопровода ще направят Европа зависима от руския газ и ще застрашат националната сигурност (на САЩ).
Санкциите са част от законопроекта за разходите за отбраната, одобрен от Конгреса. Очаква се и Сенатът да го одобри идната седмица. Президентът Доналд Тръмп обеща да го подпише веднага след приемането му от двете камари на Конгреса.
Според законопроекта, съдове, полагащи тръби на дълбочина над 30 м под морската повърхност, подлежат на санкции заедно с чуждестранните лица, за които се смята, че улесняват дейността на тези съдове.
Тези санкции са включени в точки от законодателството, отнасящи се до противодействието на САЩ срещу „различни заплахи", към които конгресмените причисляват Русия и Китай. Според закона президентът Тръмп ще бъде оторизиран да изпълнява санкциите за срок от пет години, или докато той може да гарантира, че са въведени „адекватни предпазни мерки", които „свеждат до минимум способността на правителството на Руската федерация да използва този проект като инструмент за принуда и политически натиск". Санкциите са насочени срещу усилията, „които имат за цел да отслабят" отношенията на САЩ с Европа и Германия, се казва в документа.
Конгресмените също така за пореден път продължиха ембаргото върху пряко сътрудничество с Русия във военната област и забраниха на правителството на САЩ да признава анексирането на Крим от Русия.
Законопроектът предвижда и военна помощ за Украйна на стойност 300 мл. долара - с 50 млн. повече, отколкото бяха заложени в бюджета за 2019 г. Тази помощ включва, освен всичко друго, и доставки на крилати ракети за системата на бреговата отбрана и на противокорабни ракети.
Документът също формално забранява доставките на изтребители Ф-35 за Турция заради решението й да купи руска система за противовъздушна отбрана Ес-400, което според Вашингтон е заплаха за интересите на САЩ.
Камарата на представителите на САЩ одобри в сряда военен бюджет в размер на 738 млрд. долара, обхващащ всички военни разходи на Пентагона – от семейните отпуски на войниците до покупката на нови изтребители и създаването на американски Космически сили като самостоятелен вид въоръжени сили в рамките на ВВС.
Създаването на Космически сили като отделен клон във въоръжените сили е инициатива на президента Доналд Тръмп, припомня БТА.
В подкрепа на законопроекта гласуваха над 377 конгресмени и само 48 бяха против, което потвърждава традицията за двупартиен консенсус по военните разходи от много години. Този резултат е достатъчен законопроектът да бъде изпратен за одобрение в Сената. Доналд Тръмп обеща да го подпише веднага след приемането му от двете камари на Конгреса, с което той ще стане закон.
Асошиейтед прес отбелязва, че демократите са се отказали от поправката, която предвиждаше забрана за Тръмп да прехвърля пари от сметките на Пентагона за строежа на стената по границата с Мексико. Те са се отказали и от мерки в защита на транссексуални военни, както и от още няколко свои искания. Републиканците пък са се отказали от искането на Тръмп за 7,2 млрд. долара пряко от военния бюджет за финансиране на строежа на стената.


Мачовете и спортът по ТВ днес (2 юли)
Виц на деня - 6 юли
Неймар обяви края
Времето във Варна на 6 юли 2026
Жена загина при пожар в разградско село
JPMorgan срещу Goldman Sachs в спора за капиталовите правила
Революцията с децентрализация на Бърнам е изпълнена с опасности
Тъмната търговия с акции нанася много щети в Европа
Акциите в Азия падат заради чиповете, доларът леко се покачва
EasyJet се съгласи с последната оферта на Castlelake, надхвърляща 5 млрд. паунда
Автомобилна революция в Китай – 8 марки останаха без лиценз
Нов лидер по продажби в САЩ шокира Ford и Toyota
Близо половината шофьори не харесват мултимедийните системи
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
Пламна автобус на АМ „Тракия“, пътниците останаха блокирани на пътя
Тръмп "освободи" и наказан американски футболист
Мият транспортни подлези в София, променят движението от 7 до 28 юли
Пожарът до Солун е овладян, но отровният облак не се е разсеял